Tradicija i običaji kroz Strasnu nedelju: Bogosluženja za Vaskrs u Sabornom hramu
Raspored bogosluženja tokom Vaskršnjih praznika u niškom Sabornom hramu Silaska Svetog duha na Apostole.

Tokom Strasne nedelje, običaji su bili vrlo strogi, a vernici su se pridržavali mnogih zabrana. Post je bio rigorozno poštovan, a bilo je zabranjeno pranje veša, veselje, pijenje alkohola, pa čak i bračni odnosi. Verovalo se da bi deca začeta u ovom periodu mogla imati „fras“, što je označavalo razne deformacije ili nesreće. Ove zabrane su imale duboko duhovno značenje, jer su se smatrale potrebnim za duhovnu pripremu pred Isusovo stradanje i vaskrsenje. Čitava sedmica bila je vreme molitve, pokajanja i uzdržavanja od svakodnevnih aktivnosti, kako bi vernici očistili svoje duše i pripremili se za praznik.
U crkvama se na bogosluženjima podseća na poslednje zemaljske dane Gospoda Isusa Hrista – njegovu izdaju, hapšenje i stradanje na krstu. Nedelja se zove strasna, jer na staroslovenskom reč strast znači stradanje, trpljenje i bol.
Veliki ponedeljak: Na ovaj dan, crkva podseća na starozavetnog Josifa, kojeg su braća prodala za 20 srebrenika, ali se on kasnije spasio i postao vladar Egipta. Velika nedelja dobila je ime zbog Isusovih velikih dela – pobede nad smrću, grehom i prokletstvom, čime je otvorio put ka raju za čovečanstvo. U istočnoj Srbiji i Leskovačkoj Moravi, tradicija nalaže da se u ovoj sedmici supružnici uzdrže od bračnih obaveza. Na Kosovu se ova nedelja naziva i „strašna nedelja“, a veruje se da se u ovom periodu farbaju jaja koja služe za odgonjenje straha i razbijanje gradonosnih oblaka.
Veliki utorak: Ovaj dan u crkvenoj tradiciji prikazuje Isusa Hrista kao sveznajućeg Bogočoveka, koji je već znao da su ga jevrejski starešine osudile na smrt. Na jugoistoku Srbije, poznata je tradicija „zavalita“ nedelja, kada se postilo, a stoka je bila pod postom. Ovaj dan je posvećen dobrim delima i tišini, jer se podseća na Isusovo stradanje.
Velika sreda: Na Veliku sredu se spominje izdajstvo Jude Iskariotskog. U crkvama se obavlja sveti obred jeleosvećenja, a vernici se pomazuju osvećenim uljem kao lekom za telesno i duševno zdravlje. U Negotinskoj krajini, tradicija nalaže čupanje burijana, biljke koja se veruje da štiti od veštica. Takođe, u mnogim krajevima farbaju se jaja, a u kućama u žalosti, jaja se boje u crno.
Veliki četvrtak: Na ovaj dan se služi liturgija svetog Vasilija Velikog i ustanovljena je sveta tajna pričešća, gde hleb i vino postaju telo i krv Hristova. Tradicionalno, svi radovi u polju su zabranjeni osim sejanja bostana, za koji se veruje da donosi plodnost. Žene su palile sveće na vodi, a dan je bio povezan i sa devojačkim gatanjima.
Petak stradanja: Veliki petak je najtužniji dan u hrišćanskoj tradiciji jer je Isus Hrist bio raspet na krstu. Ovaj dan je u potpunosti posvećen postu i žalosti, a crkve se oglašavaju klepalima. Iako se na Veliki petak tradicionalno farbaju jaja, u nekim krajevima je običaj loviti rakove ili zečeve, čija krv se veruje da pomaže u lečenju.
Velika subota: Poslednji dan Velikog posta, Velika subota je dan kada se slavi vaskrsnuće Isusa. U Jerusalimu se događa čudo „blagodatnog ognja“, koji se kasnije prenosi širom sveta. U nekim delovima Srbije i Bosne, ova subota se naziva „crvena subota“, jer veruje se da su jaja postala crvena u trenutku Isusovog vaskrsnuća. Na ovaj dan, mesi se uskršnjak, obredni kolač koji je ukrašen jajima i bosiljkom, a jedno belo jaje se stavlja u sredinu kolača i deli među decom.
Raspored bogosluženja u niškom Sabornom hramu Silaska Svetog Duha na apostole tokom Strasne sedmice, pre i tokom Vaskršnjih praznika
14. april – Veliki Ponedeljak: 7.30: jutarnja, časovi izobraziteljna, Sveta Liturgija – 17. časova Veliko povečerje
15. april – Veliki Utorak:, 7.30: jutarnja, časovi, izobraziteljna, Sveta Liturgija – 17. časova Veliko povečerje
16. april – Velika Sreda: 7.30: jutarnja – časovi, izobraziteljna, Sveta Liturgija – 17 časova Sv.Tajna Jeleosvećenja
17. april – Veliki Četvrtak:: 7.30 časova jutarnja – Sveta Liturgija – 18.00 časova: Bdenije sa čitanjem 12 Strasnih Jevanđelja
18. april – Veliki Petak: 8.00 časova – Carski časovi: 16.00 časova: Večernja sa iznošenjem Plaštanice – 22.00 časova: Opelo nad grobom Hristovim – Statije -sa ophodom oko Crkve
NA VELIKI PETAK NEMA PRIČEŠĆA
19. april – Velika Subota: Sveta Liturgija od 8.00 časova – Večernje nema
20. april – VASKRS: Vaskršnje Jutrenje i Sveta Liturgija u Sabornom hramu Silaska Svetog Duha na Apostole u Nišu sa početkom od 00 časova (ponoć)
VASKRS JUTRO
Sveta Liturgija u 9.00 časova – 18.00 časova: Bdenije sa čitanjem Jevanđelja na stranim jezicima
21. april – Drugi dan Vaskrsa: 9.00 Sveta Liturgija – 17. časova: Bdenije
Dragi čitaoci, ako želite da budete u toku i saznate prvi najnovije vesti iz Niša, preuzmite aplikaciju Niške Vesti za Android ili iPhone.