Društvo

Temperatura u Nišu „porasla za 3,5“ – Potrebne zelene intervencije u centru grada

Prema nezvaničnim podacima, temperatura u gradskom jezgru Niša porasla je za 3,5 stepena u poslednjih deset godina, što ukazuje na hitnu potrebu za sistemskim rešenjima u borbi protiv klimatskih izazova.

Na nastajanje urbanih toplotnih ostrva najviše utiču materijali poput betona i asfalta, koji tokom dana upijaju toplotu, a tokom noći je ispuštaju. Kako bi se smanjio ovaj efekat, Grad Niš učestvuje u projektu „Urbana toplotna ostrva: otpornost , spremnost i strategije ublažavanja– Be Ready“ koji se realizuje u okviru programa EU Interreg Danube Region.

Foto: Grad Niš

Kao deo projekta održana je treća radionica pod nazivom „Klimatski peščanik“, gde su učestvovali predstavnici naučnog, javnog i privatnog sektora, koji su davali predloge za smanjenje efekta toplotnih ostrva a sve u organizaciji Uprave za lokalni ekonomski razvoj i investicije.

„Građevinsko-arhitektonski fakultet izradio je stručni izveštaj o proceni klimatskog rizika za uži centar grada. Na osnovu tih podataka, učesnici su osmislili konkretne ideje za ozelenjavanje koje će postati deo akcionog plana“, kazala je Ivana Miljanović iz Gradske uprave.

U toku letnjih meseci planirana je kampanja podizanja svesti građana o klimatskim promenama, kao i konkretne zelene intervencije u centru grada.

Niš je jedan od 20 partnera iz 11 zemalja, a za sprovođenje aktivnosti iz projekta dobija oko 100.000 evra. Jedna od ključnih aktivnosti je razvoj akcionog plana za ozelenjavanje najugroženijih delova grada.

@niskevesti.rs🔴 Alarmantno – U poslednjih 10 godina temperatura u centru Niša porasla je za čak 3,5°C. Vreme je za konkretna rešenja! 🌿 #KlimatskePromene #ToplotnaOstrva #ZeleniNiš

♬ original sound Niške Vesti

 

Dragi čitaoci, ako želite da budete u toku i saznate prvi najnovije vesti iz Niša, preuzmite aplikaciju Niške Vesti za Android ili iPhone.

Povezane vesti

6 Komentara

  1. Čitam i ne mogu da verujem. Koliko do tada zelenih parcela u širem gradskom jezgru unutar odavno definisanih urbanističkih kvartova u poslednjih 10 godina je Grad otuđio kako bi investitori zidali stambene zgrade. Dakle, ne pričam o rušenju starih privatnih kuća, već prenameni javnog travnjaka i livadica u privatnu gradjevinsku parcelu? I sada neko dolazi iz istog tog organa, Grada Niša, i kaže bez ustezanja da se mora bolje poraditi na očuvanju unutargradskih zelenih “ostrva”?!? Koji haos…mi nismo svesni svoje nesvesnosti, kao što nismo svesni sopstvenog destruktivnog kapaciteta.

    1. Katastrofa.okovan grad u betonu.
      I parkovske povrsine izmedju drveća su popločane kao da je traka za automobile a ne vijugave staze uske sa max travnatim povrsinama.
      Vozdova ulica ima saksije umesto drvoreda.katastrofa. Trg Kralja Milana popločan max.
      Obilićev venac kod pumpe drveće u saksijama.
      Kič.neznanje.neukus.
      Gde da otiče kišnica ?
      Svako drvo je spas.
      Teror nad javnim površinama.
      Zasto nemamo strategiju za svako dete posaditi drvo.
      Mi nismo Palermo. Mi nismo mediteranski grad.
      Mi gradjani nemamo pravo da predložimo i odlučujemo.

  2. Питајте бившу градоначелницу. Она ће вам дати најбоље смернице!

  3. Ček ovde nešto ne štima. Pa Grad je ustupio svije zelene površine privatnicima da zidaju zgrade u tom gradskom jezgru (Garsija Lorke, prekoputa Delte, prekoputa Tošić pumpe, Josifa Pančića). I sada se setili da nešto ne štima pa još uzeli lovu od EU da međ GRADJANIMA podižu svest o potrebama za zelenim površinama. Ovo je toliko neverovatno i drsko da i ne znam da li možda grešim ja negde u gledanju na stvar?

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button