Svetski dan slobode medija – stanje prvi put klasifikovano kao „teška situacija“
Među 180 zemalja u svetu u kojima Reporteri bez granica izračunavaju indeks slobode medija, Srbija je u izveštaju za 2025. rangirana na 96. mesto, što je bolje za dva mesta u odnosu na 2024. godinu. Ipak, ocena je slabija nego prošle godine.

Svetski dan slobode medija obeležava se svake godine 3. maja, prema odluci Generalne skupštine Ujedinjenih nacija, kako bi se podigla svest o značaju slobode medija i podsetile vlade država da je njihova dužnost da poštuju i podržavaju pravo na slobodu izražavanja zagarantovano članom 19 Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima.
Udruženje novinara Srbije (UNS) objavilo je Proglas kojim ukazuje na nezavidan položaj novinara u Srbiji i između ostalog traži da nadležni organi efikasno istraže sve pretnje novinarima i medijskim radnicima i da se obezbedi efikasna institucionalna zaštita novinara od pritisaka nosilaca javnih funkcija, vlasnika medija i drugih moćnika.
Pozvali su novinare i medijske radnike da 3. maja, povodom Svetskog dana slobode medija, od 11.55 do 12 sati pročitaju Proglas ili ga objave na ekranu, u onlajn i štampanim izdanjima.
Globalno stanje slobode medija sada se po prvi put u istoriji Indeksa Reportera bez granica (RSF) klasifikuje kao „teška situacija“, navodi se u godišnjem izveštaju RSF, objavljenom u Parizu.
Sindikat novinara Srbije (SINOS) je povodom Svetskog dana slobode medija saopštio da novinari i medijski radnici u Srbiji rade u izuzetno teškim okolnostima. U saopštenju piše da su „nesigurni“ za svoj status, egzistenciju i karijeru i zato kod mnogih postoji velika doza autocenzure“.
SINOS je objavio proglas za „dostojanstvene uslove rada i odgovorno novinarstvo“, u šest tačaka, među kojima je i potpisivanje Posebnog (granskog) kolektivnog ugovora za novinare i medijske radnike. Tu spada i osnivanje regionalnih javnih servisa jer je, kako su ukazali, to najbolji način da građani na lokalu dobiju kompletne, pravovremene i istinite informacije, važne za život u njihovoj sredini. Traže i da se Zakonom o javnom informisanju i medijima Srbije definiše pojam novinara i medijskog radnika.
Zalažu se i da se novinarima da status službenog lica „jer javnim osudama ne možemo da zaštitimo kolege koje su izložene verbalnim, medijskim i fizičkim napadima“.
Potrebno je obezbediti rad Regulatornog tela za elektronske medije (REM) u skladu sa Zakonom i osnovati regulatorno telo za štampane medije, navedeno je u proglasu.
Dragi čitaoci, ako želite da budete u toku i saznate prvi najnovije vesti iz Niša, preuzmite aplikaciju Niške Vesti za Android ili iPhone.