Društvo

Slobodni univerzitet traži povlačenje Uredbe Vlade o normativima i standardima uslova rada

Slobodni univerizitet u Nišu je danas tražio da se u roku od tri dana povuče sporna Uredba o izmeni Uredbe o normativima i standardima uslova rada univerziteta i fakulteta za delatnosti koje se finansiraju iz budžeta, koju je Vlada Srbije "donela preko noći".

Sporna je, kaže Slobodni univerizitet u saopštenju, zbog toga što ju je donela vlada „u tehničkom mandatu“.

„Zakon o Vladi propisuje da Vlada kojoj je prestao mandat može vršiti samo tekuće poslove i ne može predlagati Narodnoj skupštini zakone i druge opšte akte niti donositi propise, izuzev ako je njihovo donošenje vezano za zakonski rok ili to nalažu potrebe države, interesi odbrane ili prirodna, privredna ili tehnička nesreća“, citira se u saopštenju.

Slobodni univerzitet u Nišu je naveo i da je u samoj Uredbi navedeno da se primenjuje već dan posle donošenja te smatraju da je „ta represivna odluka motivisana političkim, a ne realnim potrebama“.

„Zakonom o visokom obrazovanju propisano je da normative i standarde rada visokoškolskih ustanova kao i materijalna sredstva za njihovo ostvarivanje, utvrđuje Vlada, na predlog Nacionalnog saveta i po pribavljenom mišljenju Konferencije univerziteta i Konferencije akademija i visokih škola. Opravdano se pitamo da li je pre usvajanja navedene uredbe učinjen predlog nadležnih tela“, piše u saopštenju.

Predstavnici Slobodnog univerziteta u Nišu su takođe istakli da smatraju da je promena odnosa nastavnog i naučnoistraživačkog rada, kao normativ za utvrđivanje visine zarade nastavnika na fakultetima univerziteta čiji je osnivač država, u direktnoj suprotnosti sa Ustavom po kojem Srbija podstiče i pomaže razvoj nauke, kulture i umetnosti.

„Pored upitne legalnosti i legitimnosti postupka, ovakvo nesavesno i maliciozno doneta represivna uredba da se fond časova sa 20 poveća na 35, ima dalekosežne negativne posledice po delatnost, smisao i opstanak visokog obrazovanja u Srbiji“, ukazao je Slobodni univerzitet u Nišu.

Dodali su da je ravnomerna zastupljenost nastave i nauke u delatnostima univerzitetskih profesora empirijski zasnovana i utvrđena na primerima dobre prakse.

„Nepromišljeno smanjivanje broja sati za nauku na račun nastave, lančano menja čitav sistem: norme za nastavnike i saradnike, broj časova po predmetu, broj samih predmeta, podelu predmeta na grupe, a posledično i dalji broj radnih mesta“, piše u saopštenju.

Uredba, kako su naveli, propisuje skoro isti broj časova nedeljno kao u školama, koeficijenti za obračunavanje plata niži su nego u školama, a samo pet sati ostaje za naučno-istraživački rad, mentorstvo, učešće u komisijama, projektima, administrativnim poslovima i drugo.

„Predloženi udeo nastave u poslovima fakultetskih profesora je u suprotnosti sa sprovedenim i plaćenim akreditacijama ustanova jer sa povećanjem opterećenja nastavnika ne važe mnogi standardi u akreditacijama (prostor, kurikulum i tako dalje). Takođe, predloženom izmenom postaju upitne delatnost, smisao i postojanje naučno-istraživačke delatnosti i univerziteta“, konstatuje Slobodni univerziteta u Nišu.

Naglasili su da takvom „demonstracijom moći vlast besramno omalovažava naučni rad i trud najobrazovanijeg sloja u društvu, koji je nauku u Srbiji priližilo razvijenom naučnom svetu“.

Predstavnici Slobodnog univerziteta zbog svega toga traže da se uredba povuče u roku od tri dana, a ako se to ne dogodi „bićemo prinuđeni da preduzmemo radikalnije korake“, tvrde.

„Neispunjavanje studentskih zahteva od strane nadležnih institucija postavlja čitavo društvo u pat-poziciju i cela društvena struktura je ugrožena“, stoji u saopštenju.

Dragi čitaoci, ako želite da budete u toku i saznate prvi najnovije vesti iz Niša, preuzmite aplikaciju Niške Vesti za Android ili iPhone.

Povezane vesti

4 Komentara

  1. Besramno se ponasate.
    Selektivno trazite postovanje zakona i ustava, a iste svakodnevno krsite.
    Da se postuje zakon, ne bi vas bilo na ulicama da maltretirate obican narod.
    Samo treba da narod izgubi zivce, pa ce biti katastrofa.

  2. Novac za isplatu zarada budžetskim korisnicima se ne bere sa drveća nego mora da se zaradi u privredi! To je prva lekcija iz finansijske pismenosti jer zbog višedecenijskog socijalističkog samoupravljanja još uvek nije prevaziđen takav način razmišljanja i svi misle da im zarada sleduje koju nisu ostvarili jer nisu radili. Onima kojima to nije jasno da prevedem, koliko para toliko muzike! Kako mislite da privreda funkcioniše ako dokoni blokiraju puteve i saobraćaj.

  3. Možda se Vi ne slažete sa mojim komentarom ali je demokratski da ga objavite jer nije sadržao ni govor mržnje, niti uvrede, niti psovke! Ne znam u čemu je problem ili želite da objavljujete samo komentare u kojima svi uniformno misle kao u vreme komunizma.

  4. Демократски се борим против ВАШЕ ДИСКРИМИНАЦИЈЕ!!! Зашто за нас старе Србе који су још увек већина у овој држави немате барем могућност у виду опције текста на ЋИРИЛИЦИ??? Можда вам је забрањено да штампате текстове на писму ваших очева па зато нећете овај приговор објавити.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Back to top button

Ne možete kopirati sadržaj!