Roditeljima dece sa autizmom najpotrebniji lični asistenti, a onda i prilagođen sistem obrazovanja
U Ministarstvu za rad, zapošljavanje i socijalna pitanja kažu da je dosta toga učinjeno po pitanju obrazovanja, dok za asistente postoje određeni uslovi.
„Svaki novi dan nam liči na prethodni“, svedoči majka deteta sa autizmom. Ona se trudi da, kako kaže, svoje dete socijalizuje, ali su joj najpotrebniji personalni asistent i prilagođeno učenje.
O sve prisutnijem razvojnom poremećaju – autizmu, koji izaziva poteškoće u socijalnim interakcijama, komunikacionim veštinama i ponašanju, ne zna puno ljudi pa su često porodice usmerene same na sebe kako bi svima život bio što jednostavniji i normalniji.
Kako izgleda život kada ne možete da uspostavite kontakt očima, kontrolišete pokrete lica i tela, kada nemate sposobnost govora i kako okolina reaguje, pričala nam je Danijela, majka šesnaestogodišnjeg dečaka, kome je autizam otkriven kada je imao dve i po godine.
Svaki novi dan nam liči na onaj prethodni, jer kada živite sa autističnim detetom dani vam prolaze po navici. Uvek se trudim da svoje dete socijalizujem što više, ali mi to teško ide, jer ostali ne znaju šta je autizam, te smatraju da je moje dete nevaspitano i bezobrazno – kaže Danijela.
Njen sin je stekao drugare u specijalnoj osnovnoj školi koju je pohađao, ali nije napredovao u smislu učenja, jer i ako je radio po IOP-u, predmeti su mu bili nejasni.
Predmeti poput hemije, biologije i geografije su potpuno nepotrebni mom sinu, jer on nema sposobnost govora i ne razume. Našoj deci je potrebno da pored nas uz njih budu i lični asistenti, da decu upoznamo sa svetom i naučimo najosnovnijim stvarima – zaključuje Danijela.
Lična asistencija, dnevni boravak udruženja, razumevanje i rešavanje problema, sve bi to olakšalo život autističnoj deci i njihovim roditeljima. U Nišu o ovome brine Centar za pružanje usluga socijalne zaštite “Mara” iz Niša, ali i pored brojnih pokušaja iz ove ustanove nismo dobili komentar.
U Ministarstvu za rad, zapošljavanje i socijalna pitanja kažu da oni pomažu da se obezbedi bolji život onima kojima je potrebno. Ističu Savez udruženja Srbije, jedno od 32 udruženja ovog tipa, kao organizaciju koja je od velike pomoći autističnoj deci, jer im obezbeđuje uslove za napredak, poboljšava im položaj u društvu i okolini podiže svest o problemu.
Kako kažu autističnoj deci je omogućeno školovanje u redovnim i specijalnim osnovnim školama, a rade i na nalaženju posla nakon stečenog znanja.
Ministarstvo za brigu o porodici i demografiju i mi štitimo autističnu decu i pružamo im priliku za školovanje u redovnim osnovnim školama po IOP-u i u specijalnim. Tu imaju i mogućnost pedagoškog asistenta koji im olakšava shvatanje gradiva. Nakon toga, uz proveru radne sposobnosti pružamo im posao samostalno ili uz podršku, to jest, sa opštim ili posebnim uslovima – kažu u Ministarstvu.
Pomoć u kući, stanovanje uz podršku, finansijska pomoć udruženjima, organizovanje seminara, tribina, predavanja, lični pratioci sve su to pomoći koje pruža Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, koje su, veruju roditelji autistične dece mnogo neophodnije od obrazovanja.
Lični pratilac deteta dostupan je deci sa smetnjama u razvoju, kako bi zadovoljila svoje svakodnevne potrebe, dok su usluge personalne asistencije dostupne punoletnim licima sa prvim ili drugim stepenom invaliditeta – dodali su iz Ministarstva.
Kako saznajemo od roditelja, najviše se raduju ličnom pratiocu i personalnoj asistenciji, jer bi to u mnogome olakšalo njihov život i najviše bi značilo njihovoj deci.
Prema podacima Saveza udruženja Srbije, autizam je dijagnostikovan jednoj od 68 osoba, što znači da u Evropi trenutno živi oko 7 miliona osoba iz autističnog spektra.
Zbog nepostojanja Nacionalnog registra osoba sa invaliditetom, kako piše na sajtu Udruženja, u Srbiji se ne zna tačan broj osoba iz autističnog spektra. Ali, ako uzmemo u obzir gorepomenutu prevalencu autizma, sa sigurnošću možemo tvrditi da ih je nekoliko desetina hiljada.
Tekst pisala Kristina Milošević
Tekst je nastao u okviru novinarske škole Media i reform centra Niš.
Dragi čitaoci, ako želite da budete u toku i saznate prvi najnovije vesti iz Niša, preuzmite aplikaciju Niške Vesti za Android ili iPhone.
Malo je ucinjeno, ili skoro nista, za masovno obolenje dece ,sa autizmom! !!!..Drzava pre svega kadrove, svetske rezultate u medicini,cak i vestacku intiligen.iskoristiti ,za pomoc,podici institucije ,osigurati skolovanje( laksim oblicima,) posao ,bez diskriminacije, ima tu posla..?Pomoc ,roditeljima i deci, svake vrste!Materijalna sredstva, dozivotno,da deca i oni zive dostojanstveno!!!
Sve što „čine“ nadležna ministarstva je samo na papiru i za njihovu ličnu promociju. Roditelji i ova deca su prepušteni sebi… kome mažu oči?