# IstaknuteDruštvo

(VIDEO) Prvi ogledni magacin u Srbiji za skladištenje otpadnih materijala autoservisa

Prvi ogledni magacin u Srbiji za skladištenje otpadnih materijala autoservisa (motorna ulja, rashladne tečnosti, akumulatori, krpe i filtere) otvoren je danas u Elektrotehničkoj školi Mija Stanimirović, time je ova prva škola u Srbiji koja će da se u budućnosti pozabavi otpadom koji je sve veći problem.

Ovo jeste inicijativa za podizanje ekološke svesti i unapređenje obrazovanja budućih majstora.

Udruženje autoservisi Srbije, u saradnji sa Elektrotehničkom školom „Mija Stanimirović“ iz Niša i kompanijom Marinković Hofmann otvorili su prvi ogledni magacin za zbrinjavanje otpadnih materijala autoservisa u Srbiji u sklopu školske auto radionice.

Niš ima jednog operatera koji preuzima otpad ali su svi operateri u Srbiji orijentisani prema većim servisima. Iz Udruženja autoservisa Srbije kažu pa su ipak bitni svi, jer je bitno to kapilarno sakuplljanje opasnog otpada. Dešava se poslednjih godina da je dosta operatera van posla jer nisu uspeli da obnove svoje licence pa ih je sve manje.

Ovaj projekat je važan jer pored edukacije učenika pruža priliku i serviserima u Nišu kojima treba podrška kako da na najbolji način i ispravno skladište opasan otpad, kaže Aleksandra Đurišić, iz Udruženja autoservisi Srbije.

„Da bi se zbrinula tona ulja, potrebno je hiljadu evra koje plaća serviser, iako je tehnički već plaćena naknada za zbrinjavanje tog ulja. Na tržište Srbije je lane stavljeno 40.000 tona motornog ulja i maziva a samo 5% je zbrinuto, sve ostalo smo ili pojeli, popili ili udahnuli „, tvrdi  Đurišić.

Foto: Niške Vesti/ Vodeničarski

„Svi mi koji vozimo automobile proizvodimo taj otpad. Ovo je prvi put u Srbiji da probamo da pravilno skladištimo taj otpad. Mi ovim projektom želimo da razvijemo ekološku svest kod učenika da se ta ulja ne bacaju u kanalizaciju, jer taj otpad trajno uništava našu životnu sredinu, ovako će učenici da znaju šta sa njim dalje kako da ga adekvatno skladište a ako može i recikliramo i odlažemo na bezbedno mesto“, kazao je Aleksandar Stevanović, direktor ETŠ Mija Stanimirović

@niskevesti.rsU 2023. godini 40 000 tona motornog ulja i maziva stavljeno je na tržište Srbije♬ original sound – Niške Vesti

Ovaj projekat predstavlja pionirski poduhvat u oblasti edukacije o upravljanju opasnim otpadom, s ciljem da unapredi svest i znanje mladih majstora o ekološkoj odgovornosti i zakonskim obavezama servisera vozila u vezi upravljanja opasnim otpadom koji se generiše u autoservisima.

Kompanija Marinković Hofmann je donirala opremu za magacin, koja će doprineti realizaciji
ovog projekta a vrednost je milion i sto hiljada dinara.

Foto: Niške Vesti/ Vodeničarski

„Svesni smo značaja pitanja upravljanja otpadom kako za servisere vozila, tako i za širu zajednicu. Rado smo se odazvali pozivu da učestvujemo u ovom projektu jer duboko verujemo da radimo dobru stvar za buduće kolege, za ljude koji se danas bave servisiranjem vozila i za zemlju u kojoj živimo“, istiće Lazar Marinković iz kompanije Marinković Hofmann.

Kao deo ove inicijative, škola će dobiti i kompletnu dokumentaciju potrebnu za pravilno upravljanje otpadom, uključujući Plan upravljanja otpadom i izveštaje o karakterizaciji za sve vrste otpada koje školska radionica generiše.

Učenici će se obučavati o vođenju evidencije i ispunjavanju svih zakonskih obaveza na isti način kako će to morati da rade u budućnosti, kao vlasnici ili radnici autoservisa.

Foto: Niške Vesti/ Vodeničarski

„Kroz ovaj projekat edukujemo učenike o svim zakonskim obavezama koje će morati da ispune u budućem poslovanju, kako bi sutra, kao vlasnici preduzeća ili zaposleni u njima, ispravno upravljali otpadom. Skrećemo pažnju na ozbiljan problem sa preuzimanjem i zbrinjavanjem ovih vrsta otpada, s obzirom na nedovoljnu infrastrukturu i izazove u saradnji sa operaterima. Naša svrha je da istaknemo važnost pravilnog skladištenja i upravljanja opasnim materijama, kao i da se stvori bolje razumevanje potreba u ovoj oblasti. Projekat prikazuje kako magacin funkcioniše u praksi i zašto je od ključne važnosti za obrazovanje budućih generacija, ali i širu zajednicu. Ovo je korak ka podizanju svesti o održivom razvoju, kao i o važnosti usklađivanja sa zakonskim standardima. Pozivamo Ministarstvo, kao i operatere, da se priključe ovom procesu i da zajednički radimo na rešavanju izazova u upravljanju otpadom. Ovaj projekat, po meni, treba da bude u svi školama, a mi smo otvoreni za saradnju i nastavićemo da pružamo podršku u svim segmentima koji se odnose na ekološke standarde i upravljanje otpadom“, ističe Maja Bečelić, inženjer zaštite životne sredine povodom ovog projekta.

Ciljevi projekta obuhvataju:
• Podizanje nivoa ekološke svesti kod učenika još tokom školovanja;
• Edukaciju o zakonskim obavezama i pravilnoj proceduri upravljanja otpadom;
• Usvajanje veština pravilnog razvrstavanja i skladištenja otpadnih materijala autoservisa;
• Stvaranje mesta gde će i sami serviseri imati priliku da se informišu o regulativama, načinu
vođenja evidencije i ispravnom obeležavanju magacina otpadnih materijala.

 

Dragi čitaoci, ako želite da budete u toku i saznate prvi najnovije vesti iz Niša, preuzmite aplikaciju Niške Vesti za Android ili iPhone.

Povezane vesti

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Back to top button

Ne možete kopirati sadržaj!

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com