Oskrnavljena stara spomen-piramida na Bubnju
U Spomen-parku Bubanj je, prema rečima svedoka, između 18. i 19. oktobra oskrnavljena stara spomen-piramida, skinuta je petokraka sa njenog vrha.
„Na prilaznom putu parku neko je palio vatru“, kazao je za Niške Vesti naš sugrađanin Ivan Kalauzović koji je i poslao slike snimljene ovog vikenda.
Spomen-park Bubanj je prvobitno još 1950. godine obeležen ovom spomen-piramidom.
Godine 1945. počelo je obeležavanje mesta streljanih žrtava u Drugom svetskom ratu, postavljanjem „kripta“. Prvo spomen-obeležje je svečano otkriveno 7. jula 1950. godine, to je bila skromna kamena piramida.
Novinari redakcije Niške Vesti posetili su Spomen park Bubanj maja ove godine, kada je spomen-piramida bila u ispravnom stanju, tada je i načinjena ova fotografija.
Konkurs za izgradnju spomenika se raspisuje 1953. godine. Prijavljeno je dvadeset radova. Te godine prva i druga nagrada nisu dodeljene, već se dodeljuju dve treće i dva rada se otkupljuju. U julu 1959. godine, na drugom zvaničnom konkursu, za izgradnju spomenika na Bubnju, izdvojena su dva, od deset prispelih radova.
To su radovi arhitekte Mihajla Mitrovića iz Beograda i vajara Ivana Sabolića iz Zagreba. Odlukom žirija, na kraju je prihvaćen rad vajara Ivana Sabolića, i u julu 1960. se zaključuje ugovor o izgradnji spomenika. Delo vajara Ivana Sabolića je otkriveno 1963. godine.
Ceo kompleks je parkovski uređen, sa memorijalnom stazom koja je duga oko pola kilometra, i reljefom u mermeru dimenzija 23×2,5 m sastavljenog od pet kompozicija koje simbolizuju „mašinu za ubijanje“, vešanje i streljanje, bunt naroda, kapitulaciju osvajača i pobedu, i trima betonskim obeliscima koji simbolizuju uzdignute ruke sa stisnutim pesnicama.
U okviru spomen-parka Bubanj se nalazi i kapela koja je naknadno dodata 2004. godine, ona je sagrađena od stakla i metala, rad arhitekte Aleksandara Buđevca.
Dragi čitaoci, ako želite da budete u toku i saznate prvi najnovije vesti iz Niša, preuzmite aplikaciju Niške Vesti za Android ili iPhone.
Realno, naša kultura počiva na tradiciji nipodaštavanja vrednosti prošlih generacija. Puno istorijskih primera: revanšizam Obrenovića na Karađorđevićima, pa obrnuto, pa nihilizam komunista (slučaj Petra Bojovića) i konačno današnji antagonizam prema generaciji komunista. Neka se današnja generacija spremi za blaćenje od svoje dece i unuka zbog nečega što će tek biti prepoznato kao loše.
Moje prvo spoznavanje nas samih je bilo kada su odvalili odlivke sa imenima pokojnih sa spomenika žrtava voza na Grdelučkom mostu i prodali u staro gvožđe. Nije prošlo ni 15 godina.