Kultura

Omiljen u Nišu, rado viđen gost u Sokobanji a poštovan u celom svetu – Stevan Sremac

Stevan Sremac (1855–1906) bio je jedan od najznačajnijih srpskih pisaca realizma, poznat po humorističnim pripovetkama i romanima koji oslikavaju svakodnevni život, narodne običaje i mentalitet Srbije krajem XIX veka.

Stevan Sremac rođen je 23. novembra 1855. godine u Senti, u uglednoj srpskoj porodici.

Nakon smrti roditelja, odrastao je kod svog ujaka Jovana Đorđevića, poznatog književnika i jednog od osnivača Srpskog narodnog pozorišta. Sremac je studirao na Filozofskom fakultetu u Beogradu, gde je završio studije istorije. Radio je kao profesor u Nišu, Pirotu i Beogradu, što je značajno uticalo na njegovo književno stvaralaštvo.

Književni rad

Sremac je bio vrstan posmatrač društva, a njegovo delo karakterišu humor, ironija i kritika društvenih slabosti. Pisao je pripovetke, romane i feljtone u kojima je opisivao život malih sredina, često koristeći dijalekte i autentične izraze svojih junaka. Njegova dela odražavaju duh lokalnog života i običaja.

Najpoznatija dela:

„Zona Zamfirova“ – roman koji oslikava ljubavnu priču u Nišu, prožetu humorom i verno prikazanim običajima tadašnjeg društva.

„Ivkova slava“ – pripovetka o specifičnom srpskom običaju i mentalitetu, puna komičnih situacija.

„Pop Ćira i pop Spira“ – satirična priča o rivalstvu dva seoska sveštenika, koja kroz humor osvetljava mane društva.

„Vukadin“ – pripovetka o karakterističnim osobinama i životu prostog naroda.

Stevan Sremac se smatra majstorom etnografskog realizma. Njegov humor, kritika i živopisni likovi čine ga omiljenim piscem među čitaocima svih generacija. Njegova dela su i danas inspiracija za filmove, pozorišne predstave i adaptacije.

Umro je 12. avgusta 1906. godine u Sokobanji, gde je proveo poslednje godine svog života. Stevan Sremac ostavio je neizbrisiv trag u srpskoj književnosti i kulturi.

Dragi čitaoci, ako želite da budete u toku i saznate prvi najnovije vesti iz Niša, preuzmite aplikaciju Niške Vesti za Android ili iPhone.

Povezane vesti

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Back to top button

Ne možete kopirati sadržaj!

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com