Sport

Obeležen veliki jubilej – 75 godina rukometa u Nišu

U svečanoj sali Hale Čair okupile su se rukometne legende i sportski radnici Niša koji su proslavili – 75 godina postojanja rukometa u gradu.

Ovaj događaj koji je okupio generacije bivših i sadašnjih rukometaša, sportske radnike i brojne ljubitelje ovog sporta još jednom je podsetio na slavne dane kada je rukomet bio najvažniji sport u gradu.

Foto: Niške Vesti/ Vodeničarski

Među zvanicama i legendarni trener Zoran Tuta Živković, najtrofejniji strateg u istoriji niškog Železničara, koji je evocirao uspomene na zlatne dane niškog rukometa, naglašavajući značaj očuvanja bogate sportske tradicije i ulaganja u mlade talente.

Popularni Tuta je bio član olimpijske generacije koja je 1972. godine u Minhenu osvojila zlato, na prvim Igrama na kojima je rukomet bio zvaničan sport. Kasnije je kao selektor 1986. u Švajcarskoj vodio reprezentaciju do jedinog svetskog zlata u muškom seniorskom rukometu.

Prisutnima su se obratili i predsednik Upravnog odbora Rukometnog saveza Srbije Božidar Đurković, predsednik kluba Železničar jug Nemanja Pribak, kao i zamenik gradonačelnika Niša Luka Gašević, koji su istakli važnost ovog jubileja za grad i rukometnu zajednicu.

„Niš je godinama bio domaćin reprezentacije i mesto koje su rivali teško osvajali, zahvaljujući punim tribinama i vernoj publici. Žao mi je što nas u poslednje vreme nije bilo ovde, ali to ćemo brzo promeniti“, kazao je predsednik Rukometnog saveza Srbije Božidar Đurković.

„Godišnjica nije samo pogled unazad. Ona nas podseća na obavezu da čuvamo rukometno nasleđe, ali i da ga prenesemo mladima. Da ih učimo timskom duhu, poštovanju, borbenosti i časti“, kazao je Nemanja Pribak koji se sa govornice obratio prisutnima.

Zamenik gradonačelnika Niša Luka Gašević istakao je da će grad u narednom periodu pojačati podršku sportu, sa akcentom na rukomet:

„Rukomet zaslužuje da bude na prvom mestu kada je u pitanju finansijska podrška. Bićemo partneri u njegovom daljem razvoju“, naglasio je Gašević.

Jedan od emotivnih trenutaka večeri bila je posthumna dodela priznanja Vladimiru Stojanoviću Pikiju, jednom od simbola niškog rukometa. U ime grada, priznanje je primila njegova ćerka Nađa, uz snažne emocije i aplauze publike. Njegovo ime danas nosi škola rukometa Železničara.

Niš je bio jednako uspešan kako u muškoj, tako i u ženskoj konkurenciji.

Rukometni klub Železničar jedan je od najtrofejnijih u istoriji domaćeg rukometa. U muškoj konkurenciji, sedam puta je osvajao nacionalni kup – u bivšoj Jugoslaviji i kasnije u Srbiji. Po broju osvojenih trofeja, na domaćoj sceni ispred njega su samo Partizan i Vojvodina. Železničar je 1978. godine igrao i finale Kupa pobednika kupova Evrope, u kojem je poražen od čuvenog Gumersbaha sa 15:13, iako je već od 12. minuta igrao sa igračem manje zbog isključenja bez prava zamene. Dva puta je bio vicešampion države, a 2018. godine titula mu je izmakla u poslednjim sekundama odlučujućeg meča u Šapcu – lopta koja je mogla doneti pehar zaustavljena je na gol-liniji.

Ženski rukometni klub Naisa obezbedio je gradu titulu državnog prvaka u rukometu (2001), a još značajnije – jedini evropski trofej u kolektivnim sportovima u istoriji grada, osvojivši Čelindž kup 2007. godine. Klub se dva puta uzastopno takmičio i u Ligi šampiona, što je danas retkost za srpski ženski rukomet. Sve ove uspehe Naisa je postigla pod vođstvom Svetislava Belog Jovanovića, koji je došao na obeležavanje velikog jubileja.

Dok se novi klub Železničar jug probija do višeg ranga takmičenja i održava školicu rukometa, niški „RK Mladost 2012“ koji postoji već 13 godina uspešno vodi školu rukometa za dečaka koji po pravilu nastavljaju karijeru u niškoj Želji ili u elitnim državnim klubovima. Mladost godinama unazad neguje talente a zahvaljujući entuzijazmu niškog trenera Bojana Đorđevića, ovaj sport vratio se ponovo i u niške osnovne škole.

Niški rukomet je puno dao razvoju ovog sporta u Srbiji, pa je muška selekcija Srbije godinama najvažnije utakmice igrala u dvorani Čair, dok je ženska reprezentacija svoj istorijski put do svetskog srebra 2013. godine započela upravo u niškoj hali, tokom grupne faze takmičenja.

Rukometna reprezentacija Srbije pre samo dva dana obezbedila je učešće na predstojećem Evropskom prvenstvu koje će se početkom 2026. održati u Danskoj, Švedskoj i Norveškoj.

Dragi čitaoci, ako želite da budete u toku i saznate prvi najnovije vesti iz Niša, preuzmite aplikaciju Niške Vesti za Android ili iPhone.

Povezane vesti

4 Komentara

  1. Ostace samo nostalgija! Nema carobnog stapica a pare su pokradene. Funkcioneri RSS ,vec godinama,pričaju istu bajku u svim onim sredinama,gde je rukomet propao! Od nule je lakse početi,iz minusnog stanja,nemoguće. Lako je bilo dok je bilo Jugopetrola,Niske banke,,Min-a,Ei…Grad koji nema privredu,nema ni sport!

  2. Sta su pare pokradene pa to je neverovatno
    Niški sport ne postoji več duze vreme
    Organizovano se izvlaci narodni novac kroz raznorazne klubove i sportove
    A Niš ne postoji na mapi sportova
    Dobijas milion dinara godisnje za projekat ali das 20% ili 30 % jer smo ti provukli projekat
    Javna tajna
    Tužilastvo i Policija da radi svoj posao
    Ovo je postalo smešno
    Birali smo vas na izborima da radite za narod a ne za sebe
    Prestanite sa pljackom pod hitno

    1. Ako si ih birao na izborima, odgovornost ti je veća. Sa tastaturom u ruci, ništa nećeš učiniti. Dal si ih birao ili ne, oni pune dzepove i nadaju se, kao i uvek, sa ces ih ponovo birati!

  3. Ne znam kako sam ja 1966.g.dobila POHVALNICU SOFK NIŠ za razvoj ženskog rukometa u Nišu ako je ŔK Železničar osnovan 1969.g.??? Te godine ŽRK ŽELEZNIČAR NIŠ preimenovan u DIN NIŠ. Ni istoriju ne znaju, a pionire rukometa u Nisu su zaboravili. Nisu svi poumirali. Ima ih živih…SRAMOTA!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button