Obeležen Nacionalni dan sećanja na žene žrtve nasilja: Najavljene izmene zakona na jesen
Od početka godine u Srbiji je osam žena izgubilo život u porodičnom nasilju, dok je tokom prošle godine ta brojka bila 21.

Iako je prošle godine izrečeno više od 30.000 hitnih mera zaštite, sistem i dalje mora da se unapređuje – poručeno je na okruglom stolu održanom u Nišu, povodom Nacionalnog dana sećanja na žene žrtve nasilja.
Ministarka za brigu o porodici i demografiju Tatjana Macura najavila je da će na jesen pred stručnom i široj javnosti biti predstavljen predlog izmena Zakona o sprečavanju nasilja u porodici.
“Mehanizmi zaštite postoje i funkcionišu, ali nisu dovoljni. Sve dok postoji ijedna žena koja trpi nasilje, imamo obavezu da sistem dalje razvijamo i poboljšavamo,” rekla je Macura.
“U saradnji sa Ministarstvom pravde, u jesen izlazimo sa predlogom izmena zakona pred stručnu javnost, institucije na prvoj liniji zaštite, organizacije civilnog društva i sve građane zainteresovane za ovu temu”.
Okrugli sto pod nazivom „Lice iza tišine“ organizovan je u saradnji sa Sigurnom kućom Niš.
Direktorka Sigurne kuće Sonja Šćekić naglasila je da žene koje nastradaju od nasilja najčešće dugo trpe psihičko i fizičko zlostavljanje, a da su preventivne mere važne, ali ne i dovoljne.
“Zakon jeste dobar, ali ne može rešiti poremećene porodične odnose ili psihopatske strukture. Ključno je da se za svaku ženu uradi ozbiljna procena rizika – da li je prethodno bilo nasilja, da li postoji pretnja ubistvom, da li nasilnik zloupotrebljava psihoaktivne supstance. Na osnovu toga se pravi plan zaštite”, rekla je Šćekić.

Macura je pozvala medije da senzibilisano i odgovorno izveštavaju o nasilju nad ženama, bez senzacionalizma, i da se više govori o načinima na koje se žrtve mogu ohrabriti da nasilje prijave.
@niskevesti.rs📣 Ministarka Tatjana Macura apeluje na medije: Bez senzacionalizma u izveštavanju o nasilju 🗣️ Način na koji se piše o nasilju ima ogroman uticaj na javnost, žrtve i njihovu okolinu. Potrebna je profesionalnost, empatija i jasno distanciranje od bilo kakvog podsticanja nasilja ili banalizacije problema. #TatjanaMacura #StopNasilju #OdgovornoNovinarstvo #MedijiBezSenzacionalizma #BrigaOPorodici♬ original sound – Niške Vesti
“Institucije ne zatvaraju oči pred nasiljem – prošle godine izrečeno je više od 30.000 hitnih mera, a godinu pre toga više od 32.000. Ipak, sistem čine ljudi, i dešava se da pojedinci ne postupaju kako bi trebalo. U takvim slučajevima, i oni moraju biti prijavljeni,” poručila je ministarka Macura na održanom okruglom stolu u Nišu, tom prilikom pohvalila je i posvećen rad direktorke Šćekić i niške Sigurne kuće.
@niskevesti.rs🔴 Osam žena ubijeno od početka godine Na Nacionalni dan sećanja na žene žrtve nasilja, iz Niša je poslata snažna poruka – nasilje ne sme biti prećutano. 👩⚖️ Ministarka Tatjana Macura najavila izmene Zakona o sprečavanju nasilja u porodici već na jesen. 🏠 Direktorka Sigurne kuće Sonja Šćekić: “Za svaku ženu mora postojati individualni plan zaštite. Prevencija je ključ.” 📣 Više od 30.000 hitnih mera izrečeno prošle godine. Institucije reaguju – ali svaka nova žrtva pokazuje da moramo bolje. 🗣 Prijavi nasilje. Budi glas onih koje ćute. #StopNasilju #NijednaViše #NasiljeSeNePrašta #DanSećanja #SigurnaKuća #TatjanaMacura #Niš♬ original sound – Niške Vesti
Dragi čitaoci, ako želite da budete u toku i saznate prvi najnovije vesti iz Niša, preuzmite aplikaciju Niške Vesti za Android ili iPhone.