Društvo

Obeležen Dan sećanja na prvo nacističko bombardovanje Niša u Drugom svetskom ratu.

Dva dana nakon zvaničnog početka rata u Jugoslaviji i bombardovanja Beograda 6. aprila, avioni Trećeg rajha obrušili su se i na Niš.

U tom vazdušnom napadu, koji se dogodio pre 80 godina stradalo je 400 Nišlija, a više od 500 je ranjeno. Oni koji su stradali u bombardovanju, sahranjeni su u zajedničkoj grobnici na Starom groblju, gde se i danas nalazi spomen-obeležje.

U Nišu su se u centru okupili niški učenici, radnici uzvikivali parole i zapalili tri bureta kao simbol protiv Nemačke, Italije i Japana. U Istorijskom arhivu postoje fotografije o tom događaju, tvrdi Janković.

Niš je kapitualirao dan kasnije, 9. aprila, a Nemci čim su ušli u grad, popisali su imovinu. Inače, grad na Nišavi je bio prvi na listi gradova po broju savzeničkih bombardovanja tokom Drugog svetskog rata – američki i saveznički aivoni bombardovali su ga čak 16 puta.

Grad je oslobođen 14. oktobra 1944. godine u popodnevnim satima kada je 22. divizija Narodnooslobodilačkog pokreta, napadajući nemačke trupe sa juga, ušla u Niš.

U ovom ratu učestvovala je ukupno 61 država, a poginulo je oko 50 miliona i ranjeno više od 35 miliona ljudi. Samo u Evropi materijalna šteta procenjena je tada na oko 277 milijardi dolara prema cenama iz 1938, a u Jugoslaviji na 47 milijardi dolara.

Istoričar Nebojša Ozimić, govoreći o ovom tragičnom trenutku, podseća nas na to da, iako se svet danas nalazi u savremenoj civilizaciji.

Bombardovanje NIša 8. aprila 1941. godine; Foto: Nenad Petrović

Poruka koju Niš danas šalje jeste da ne zaboravljamo žrtve koje su pale za slobodu, kako u Prvom, tako i u Drugom svetskom ratu, kao i u periodu NATO bombardovanja. Grad je simbol borbe protiv fašizma i negovanja kulture sećanja na sve one koji su dali živote za slobodu Srbije. Predsednik Skupštine grada Niša, prof. dr Igor Novaković, naglašava važnost očuvanja antifašističke borbe, koja je temelj na kojem je izgrađena moderna Srbija.

„Nesmemo zaboraviti sve one koji su dali svoje živote za našu slobodu. Negovanje kulture sećanja na te žrtve ključno je za očuvanje našeg identiteta i slobode. Antifašistička borba je jedan od temelja naše države“, zaključio je Novaković.

Dragi čitaoci, ako želite da budete u toku i saznate prvi najnovije vesti iz Niša, preuzmite aplikaciju Niške Vesti za Android ili iPhone.

Povezane vesti

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Back to top button

Ne možete kopirati sadržaj!