Kultura

Nedopričana sećanja, život u Kambelevcu

I sad pamtim, kada sam kao đak pešak na putu od kuće do škole sretao Kambelevčane, koji su u meni izazivali različita osećanja. Neki od njih budili su u meni veselost, oni drugi, terali su moje srce da lupa snažnije – njih sam se bojao. Ta nelagoda dolazila je kao posledica njihovog fizičkog izgleda, ili kao rezultat  priča koje sam o njima čuo od starijih.

Tako, na primer, radovao sam se susretu sa Vladenom Milićem, čije je domaćinstvo  bilo jedno od onih petnaest, u mahali u kojoj je bila i kuća mojih roditelja. Vladenova kuća od pletera bila je okrečena u belo, imala je podrum pod velikom, gostinskom sobom, uske, drvene prozore ofarbane u  mastilo plavoj boji, od kojih je jedan „gledao” kroz razgranato stablo vinove loze na asfaltni put, koji se na tri-četiri koraka odatle uvijao kao zmija,  penjući se  ka kući Marka Pavlovića Zeca.

Vladen, kakvog ga ja pamtim, bio je vižljast, okretan, veseo čovek, koji je imao na sebi pantalone „na brič”, od surog sukna, belu lanenu košulju ispod džempera, na nogama gumene opanke a na glavi šubaru.

Tokom zime, preko tog džempera nosio bi kožuh braon boje, krojen po meri, od štavljene ovčije kože.

Zašto me je radovao susret sa ovim čovekom? Ne, nije to bilo zbog svilenih bombona, kojima je, uz osmeh, darivao decu, već zbog muzike.

Naime, on je tokom čitavog dana imao u ustima list kakve biljke ili travčicu čijom je pomoći svirao narodna kola i melodije brojnih pesama. Bio je to čovek koji je imao nežnu i vedru dušu. Osmeh takvog čoveka bio je neodoljiv.

Miroslava Pavlovića Zeca bojao sam se zbog priča „da on stano uza se nosi sekirče, kojim je činio štetu ljudima”. Stablo kruške, jabuke ili šljive ako je bilo u neposrednoj blizini njegovog imanja, stradalo bi od  Miroslavljeve levice, ruke kojom je držao sekiru.

Jednom zgodom, idući ka školi, bio sam svedok pretnje koju je Miroslav uputio njegovom komšiji Stojanu Todoroviću, gluvonemom krojaču, koga su svi u selu poštovali.

Ubiću te jednoga dana – vikao je na sav glas. Miroslavljeve vodene oči, kao u konja, bile su ispunjene mržnjom. Stojan, naravno, nije čuo šta mu to Miroslav govori, ali kada je video sekiru u njegovim  rukama, pobegao je, sav crven u licu, u svoje dvorište.

A i ta grba na leđima!

Bojao sam se i popa Alekse Milića. Taj pop mora da je bio bezbožnik, jer je silno napadao omladinu koja se leti kupala u bazenu vodenice, koja je bila njegovo vlasništvo. Ali zato reka nije! Stoga su mu omladinci, kad padne noć, kamenicama razbijali prozorska okna, a preko dana krali bostan.

Jednom prilikom otac me je poveo sa sobom, u seosku prodavnicu. Na tom putu sreo je neke ljude, i pozdravio se sa njima. Kada smo se odvojili od njih, obazrivo mi je rekao da je „onaj visoki, crni čovek sa neobičnim borama na licu i šubarom na glavi, niko drugi do Dragomir Popović Vampir.

Ja sam se toga časa malčice uplašio, jer sam se setio priča, koje mi je pričala moja baka Velika, o vampirima i njihovim aktivnostima noću. Eto, ja sam sreo vampira tokom dana, znači da nije od onih, pravih. Čak i mnogo godina kasnije, dok sam hodao tim seoskim putem, izlazila mi je pred oči slika čoveka čiji je život bio obeležen nadimkom koji je izazivao podozrivost kod ljudi, dece posebno.

Nekoliko dana nakon mog susreta sa Vampirom, u očevu avliju ušao je brzim, sitnim koracima čovek niskog rasta, proćelav, sa naglašenim nosem i velikim ušima. – Došao je da nešto kupi – kazala mi je mati. Otac mu je izašao u susret, i oni su se prijateljski rastali, popivši pre toga po čašu rakije. Kada se kapija za otišlim zatvorila, otac mi je rekao: – Ovo je Boško Ćirić, koga Kambelevčani zovu Boško Magare.

To je siromašan ali dobar čovek, pošten. Ja sam se od srca nasmejao nadimku. I docnije, kad god sam prolazio pored Boškove kuće, na putu za Babušnicu, smejao sam se u sebi. Taj nadimak budio je u meni neku radost.

Boškovo najstarije dete, od troje koliko ih je imao, Časlav, bio je školski drug moga brata Milovana. Časlav Ćirić je najveći deo svog života proveo po zatvorima Jugoslavije, i umro je vrlo mlad.  Počiva na Novom kambelevačkom groblju.

Ako me sećanje ne vara, generacija učenika rođena sedam godina nakon završetka Drugog svetskog rata nije započela svoje školovanje u staroj školi kod učitelja Danila Dimitrijevića, već u kući Aleksandra Milića, u mahali Znepoljci, kod učitelja Milovana Đorđevića.

U toj generaciji Budimir Ilić Buks bio je najkreativniji zanatlija, Evica Blagojević bila je najlepša učenica, jedna od najlepših devojaka koje su ikada hodale Kambelevcem (lepotom i gracijom nju je jedino nadmašila  čarobna Ljiljana Živković), Spomenka Spasić, jedno od četvoro dece Kamena Spasića najpoznatijeg violiniste Lužnice, bila je najmuzikalnija, sin Dragoljuba Stefanovića, građevinskog preduzimača, Vlastimir, bio je jedan od najmirnijih i najlepših đaka, a Mladen Sokolović, sin Velje Vuždala iz mahale Prdljinci, ostao je upamćen, pre svega, među svojim školskim drugovima, po rečenici iz svog pisanog sastava, koja je glasila: „Kuče laje, pas mauče.”

Kad smo već kod škole, ja i sad vidim, u sećanju, svog učitelja Danila koji odvodi nas, svoje đake, u školsko dvorište, iza školskog bunara, da pod jabukom, koja je i danas živa, odamo poštu  Patrisu Lumumbi,  premijeru nezavisnog Konga, ubijenog u atentatu.

Dok su nas  krupne i nežne pahuljice snega zasipale, učitelj je govorio nadahnuto, potresen tragičnim događajem, kao da deklamuje stihove Đure Jakšića.

U učionici, na zapadnom zidu škole, u Kambelevcu, iznad školske table, te zime, godine 1961, stajala  je fotografija Patrisa Lumumbe,  borca za oslobođenje Afrike od kolonijalizma, ubijenog u 36 godini života.

U leto 1961. godine, generacija učenika kojoj sam pripadao završila je svoje školovanje u Kambelevcu.

Od mojih drugova ostala su samo imena. Rade, Božidar, Stojan, Dušan, Jovan. Gde su, i da li su živi, ne znam. Neke od njih nikada više nisam video.

Priredio: Prof. dr Kamenko M. Marković 

Dragi čitaoci, ako želite da budete u toku i saznate prvi najnovije vesti iz Niša, preuzmite aplikaciju Niške Vesti za Android ili iPhone.

Povezane vesti

14 Komentara

  1. KAMBELEVAC

    KAMBELEVAC, selo u babušničkoj opštini, jedno od najlepših na tom prostoru, postalo je znano ljudima u Srbiji zahvaljujući pričama i tekstovima koje je o njemu napisao jedan od najpoznatijih Kambelevčana prof. dr Kamenko Marković , istoričar umetnosti, slikar, pesnik i ljubitelj životinja. Tekstovi i8 priče Marovićeve bgude nostalgiju u7 duši onih koji su napustili ovo selo i trbuhom za kruhom otišli iz njega. Dok čitam ove priče oči mi se pune suzama. Nikoga više nemam u tom selu, ali deo moje duše ostao je tamo. Plačem, i čitam ove rečenice i sećam se kako mi je bilo lepo dok samj tamo živela.

  2. KAMBELEVAC U DUŠI
    Bravo legendo, najbolji si od svih koje ovo selo dalo. Ponosim se tobom, ponosim se jer si moj drug, moj brat, moj zemljak, jer si Kambelevčanin. Nikada niko nije ovako poetično pisao o selu o ljudima iz tog sela. Naviru mi suze na oči dok čitam ovu, ali i sve tvoje priče o Kambelevcu. Najsrdačniji pšozdrav mom bratu.

  3. NAGRADITE GA!
    Molim Mesnu Zajednicu sela Kambelevca da pod hitno dodeli profesoru dr Kamenku M. Markoviću ZAHVALNICU “ za izuzetan doprinos afirmaciji sela Kambelevca“. Imajući u vidu šta je sve profesor Marković pišući o Kambelevcu uradio za na planu afirmacije sela, to bi bilo najmanje što Kambelevac može da uradi za Kamenka Markovića. Čitava Srbija je čula za Kambelevac, još kada se dogodi ono što profesor Marković planira da uradi, a vezano je za Slikarsku koloniju „Kambelevački vrbaci“ , na kojoj bi učestvovali brojni slikari iz Srbije, afirmacija sela biće potpuna. On planira još neke aktivnosti vezane za Kambelevac ali će o njima, kako je nedavno kazao na jednom predavanju, govoriti i započeti njihovu realizaciju u Novoj, 2025. godini. Hvala redakciji na razumevanju.

  4. „Moj mili Kambelevac“
    Uspomenu na Kambelevac svojim prelepim pričama čuva još samo Kamenko Marković,, brojni drugi koji su iz njega otišli izgleda, da su zaboravili ime svog rodnog mesta. Oni koji su se dokopali nekakvog položaja u društvu, njihovom statusu ne priliči da su rodjeni u selu,, selu koje se nalazi na rubnom delu Srbije, daleko od sveta. Profesoru Markoviću „rembrantologu“ svetskog ugleda to ne smeta; on svoje rodno mesto naziva „moj mili Kambelevac“. Beskrajno darovit i talentovan još od dana kada je pohadjao osmogodišnju školu u Babušnici, Marković je pisao kao niko od nas, djaka. Taj dar on sada koristi i slavi lepotu sela u kojem se rodio. KAMBELEVAC ĆE ŽIVETI DOK BUDU TRAJALE PRIČE O NAMA, ONI KOJI SU GA ZABORAVILI BRZO ĆE I ONI BITI ZABORAVLJENI.

  5. IMA LI U KAMBELEVCU OSTATAKA MATERIJALNE KULTURE IZ PROŠLOSTI?
    Istoričar iz Kambelevca(Zdravković), nije više medju živima napisao je da se u Kambelevcu nalaze ostaci vile rustike iz doba rimljana , a naveo je i nekoliko m,esta gde su seljaci obradjujući svoje imanje našli predmete koji svedoče o različitim epohama razvoja ljudskog društva. Ako je to tako, to bi bilo veoma značajno ne samo za Kambelevac već i za mnogo šire. U tom smilču me interesuje zašto se profesor Kamenko Marković kao afirmisani naučni radnik nije dublje pozabavio tim prtoblemom , kao i pitanji8ma gde se sada nalaze pronadjeni predmeti ( jedan je u niškom muzeju) kako Zdravković piše , ali gde su ostali?. Ako Kambelevac poseduje to o čemu je on pisao to bi bilo veoma značajno ne samo za selo već i čitav region jer bi ako je istina, ako se uradi ono što je potrebno i ponudi turistima učinilo taj p0rostor jako posećenim. Ponovo pitam : Šta o tome zna i šta misli profesor Kamenko Marković?

  6. SLAŽEM SE!
    Svim svojim srcem i dušom podržavam predlog da Mesna zajednica Kambelevca nagradi profesora dr Kamenka M. Markovića za sve što je uradio na afirmaciji sela .

  7. DIVNE PRI:E O OSTARELOM SELU
    Čitam priče o Kambelevcu, i plačem. Poznajem autora tih priča, poznajem i njegove junake, nekadašbhe žitelje Kambelevca koji odavno počivaju na kambelevačkom groblju. Nekada je selo imalo mnogo više stanovnika, imalo sve š’to su imala i sela u Vojuvodini. Danas od tog bogatstva nije ostalo gotovo ništa. Mnogi Kambelevčani su zaboravili svoje rodno mesto, često se dešava da na grupi „Kambelevac u mom srcu“, nema Markovićevih tekstova, jer onaj koji ga uredjuje verovatno NEZNA KO JE KAMENKO MARKOVIĆ!. Da li je to Kambelevac već osudjen na zaborav ili će se naći NEKO ko će ga spasiti zaborava?

  8. NAJAVA NEČEG LEPOG
    U Ivanovom komentaru pročitao sam da postoji mogućnost da se u Kambelevcu organizuje slikarska kolonija,koju je profesor Marković naslovio kao „Kambelevački vrbaci“. Baš lepo. Kambelevac ima jednu odličnu slikarku Ljiljanu Milošević i to je dobra prilika da se ona iskaže i mnogo više i dalje za nju čuje. Profesor bi tu mnogo mogao da pomogne svojim pisanjem. To su lepe vesti za selo. Ratko Todorović je nastavnik likovnog u Zaječaru, i on bi verovatno kao penzioner učestvovao na koloniji. A kadc smo kod pronadjenih predmeta i ja imam jedan „čudan predmet od kamena“, pronadjen još posle Drugog svetskog rata.

  9. PRIČE KOJIMA SE HRANIM
    Otišla sam iz Kambelevca pre skoro 5o godina i u selu više nemam nikoga. Živim u Vojvodini i veoma se radujem pričama koje se tiču Kambelevca. Tehrane moju dušu. Tekstovi profesora Markovića su sjajno napisani i veoma zanimljivi. Iskreno, volela bi da ih je više.

  10. Postovanje. Ako sam dobro razumeo, Vi ste iz Racinci. Deda Vlada Milic bio je suprug Slobodanke, tetke mog dede Dragoljuba, i majke Dude, Stanka i Ljubinka. Mirca Zajko imao je sina Ivana, koji je bio pedagog u nekoj skoli u Nisu (Ratko Vukicevic?!). Ako se ne varam, Mircetova zena bila je baba Kruna, a majka mislim baba Maruska, po knjizi Djure Zlatkovica, jedna od prvih pismenih zena u Kambelevci…

  11. PRIKLJUČUJEM
    se predlogu da Mesna zajednica sela Kambelevca nagradi profesora Kamenka M. Markovića za doprinos „afirmaciji sela Kambelevca“, ali i predlažem da nagradu dobije i učitelj Danilo Dimitrijević. To treba da se dogodi što pre. Hvala.

  12. Pokrenite se Kambelevčani
    Trebalo bi da ljudi u Kambelevcu imaju neke inicijative u cilju „spašavanja sela“, a mi koji smo otišli iz sela mogli bi i trebali bi da ih i materijalno pomažemo da uspeju u tome. Kao prvo: profesor Marković je svojim divnim pričama o Kambelevcu skrenuo pažnju na to selo, sada je selo, Mesna Zajednica na potezu. Neka nešto uradi, neka nagradi ovu dvojicu uglednih i zaslužnih ljudi.To će biti povod za još neki tekst o selu, to će neke otišle iz sela obradovati,.

  13. ČČovek koji je uskrsnuo Kambelevac
    Radostan sam tužan dok čitam prelepe priče Kamenkove o selu u kojem sam živeo do završetka gimnazije. Svojim rečenicama Kamenko u meni budi sećanja na ljude kojih više nema, a nema ni mojih roditelja. U svojim pričama on je veoma sugestivno opisao jedan broj ljudi koji su živeli u Kambelevcu i po nečemu bili poznati, i ja sam ih poznavao ali nemam dara da ih opišem. Da nije ovih priča oni bi potpuno potonuli u more zaborava. Želim Kamenku mnogo dobrog zdravlja pa da još piše o Kambelevcu, verujem da mu inspiracija ne nedostaje, a talenta i dara ima napretek na radost brojnih ljudi u Kambelevcu koji ga poznaju, mada ga ni ja nisam video ima 40 godina. Markovićeve priče su za sve ljude iz ovog sela, davno otišle iz njega, doživljaj.

  14. „Rembrantolog“
    Slušala sam profesora Markovića u Babušnici pre neku godinu kada je govorio o Rembrantu. Bilo je divno, nezaboravno predavanje. Na kraju predavanja gospodin koji je sa suprugom sedeo u prvom redu pitao je profesora „Kada ćete nam ponovo doči“.? Čimj budem pozvan od ljudi iz Doma kulture, odgovorio je profesor. Čudno je, što kulturni poslenici mnogo češće ne pozivaju Markovića da nas bogati svojim predavanjima iz istorije umetnosti. On voli Kambelevac, Lužnicu. Jednom prilikom u Nišu kazao mi je da mu je san da Babušnica postane duhovni centar ovog dela Srbije, i da bi on uložio sva svoja znanja da ona to i postane. Potrebno je da to želi i Babušnica!Markovićeve priče o Kambelevcu svedočanstvo su jednog izuzetno darovitog čoveka zaljubljenog u svoje rodno mesto.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Back to top button

Ne možete kopirati sadržaj!