Promo

Nasilje među decom postaje sve prisutniji problem u savremenom društvu

Prema podacima  SZO, jedna od četiri decojčice i jedan od šest dečaka dožive neki oblik nasilja pre nego što postanu punoletni.

Razumevanje psiholoških aspekata ovog fenomena ključno je za njegovu prevenciju i intervenciju. Nasilno ponašanje često je posledica kombinacije porodičnih, socijalnih i emocionalnih faktora .

Uzroci nasilja među decom mogu biti:

  1. Porodično okruženje: Deca koja odrastaju u nasilnim ili nestabilnim porodicama često imitiraju takvo ponašanje. Odsustvo emocionalne podrške može ih navesti da koriste nasilje kao način rešavanja konflikata.
  2. Društveni pritisak: Vršnjaci igraju značajnu ulogu u oblikovanju ponašanja. Kada je nasilje u vršnjačkim grupama prihvaćeno, deca mogu osetiti pritisak da se uključe.
  3. Uticaj medija: Prisutnost nasilja u filmovima i video igricama može normalizovati takvo ponašanje, otežavajući deci da razlikuju stvarnost od fikcije.
  4. Emocionalni problemi: Deca koja se bore sa anksioznošću ili depresijom često koriste nasilje kao sredstvo izražavanja unutrašnjeg bola.
Sanja Trajkov
spec. pedagog/defektolog

Psihološke posledice nasilja mogu biti dugotrajne I raznolike. Deca koja su izložena nasilju često pate od  anskioznosti, depresije, niskog samopouzdanja.Nasiljem se narušava dečija percepcija sigurnosti I poverenja, što utiče na emocionalni razvoj-

Nasilje ima duboke posledice na psihološko zdravlje kako žrtava, tako i počinilaca.  Žrtve često doživljavaju:

  • Traumu: Dugotrajni strah i anksioznost.
  • Smanjeno samopouzdanje: Osećaj bespomoćnosti i stida.
  • Društvenu izolaciju: Teškoće u uspostavljanju odnosa sa vršnjacima.

Počinioci nasilja mogu se suočiti sa:

  • Nedostatkom empatije: Teškoće u razumevanju emocija drugih.
  • Povećanim rizikom od problematičnog ponašanja: Obrazac nasilja može se nastaviti u odraslom životu.

Kako bi se smanjilo nasilje među decom, važno je delovati na više nivoa, udruženim delovanjem porodice I socijalnog okruženja. Konretne mere podrazumevaju:

  1. Podsticanje otvorene komunikacije i razvoj emocionalnih veština: Roditelji i učitelji treba da podstiču decu da govore o svojim osećanjima. Razvijanje emocionalne pismenosti može im pomoći da bolje razumeju sebe i druge.
  2. Obezbeđivanje sigurnog okruženja: Kreiranje podržavajuće atmosfere u školi i kod kuće, uz jasna pravila i posledice za nasilje, može smanjiti rizik.
  3. Edukacija o nasilju: Uvođenje programa prevencije nasilja u škole pomaže deci da prepoznaju nasilje i razviju veštine rešavanja sukoba bez nasilja.
  4. Promocija pozitivnih modela ponašanja: Roditelji, učitelji, odrasli treba da budu uzori i pokažu konstruktivne načine rešavanja konflikata.
  5. Pružanje stručne pomoći: Kada su deca izložena nasilju, važno je potražiti pomoć psihologa, specijalnih pedagoga.

Nasilje među decom nije samo individualni problem, već i društveni izazov. Razumevanje psiholoških aspekata i primena konkretnih strategija mogu značajno doprineti zaštiti dece i stvaranju zdravijeg okruženja za njihov razvoj. Kroz zajednički trud i angažovanje, možemo smanjiti incidence nasilja i osnažiti generacije koje dolaze.

Sanja Trajkov
spec. pedagog/defektolog

Anima Plus: Bulevar Nemanjića 85, lokal 69, Niš
060/734 9000

Dragi čitaoci, ako želite da budete u toku i saznate prvi najnovije vesti iz Niša, preuzmite aplikaciju Niške Vesti za Android ili iPhone.

Povezane vesti

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Back to top button

Ne možete kopirati sadržaj!

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com