Ekonomija

Ministarstvo poljoprivrede uspostavilo SOS liniju za reagovanje na pojavu slinavke i šapa

U Vladi Srbije je danas održana prva sednica Kriznog štaba za sprečavanje i suzbijanje stočne zarazne bolesti slinavka i šap.

Na predlog ministra poljoprivrede Aleksandra Martinovića, kako je saopštilo njegovo ministarstvo, dogovoreno je da se u okviru Uprave za veterinu uspostavi SOS telefonska linija 011/311-7100 da bi građani mogli da se obaveste o toj bolesti, merama prevencije , reagovanju u slučaju sumnje na zarazu.

Na sednici je dogovoreno i da Uprava za veterinu članovima Kriznog štaba jednom nedeljno šalje izveštaje o situaciji.

Martinović je rekao da u Srbiji nije zabeležena nijedna sumnja, niti potvrđen slučaj ove bolesti, a da je poslednji slučaj slinavke i šapa registrovan 1996. godine na Kosovu.

Usled registrovanja zaraze, najpre u Nemačkoj u januaru ove godine, a potom i u Mađarskoj u martu, kao i jer slinavka i šap spada u naročito opasne zarazne bolesti koje karakteriše naglo i brzo širenje, Martinović je rekao da država Srbija postupa po prvom stepenu uzbunjivanja i preduzima sve preventivne mere za sprečavanje nastanka i širenja bolesti.

Po njegovim rečima, Ministarstvo je reagovalo odmah po potvrđivanju prvog slučaja bolesti u Nemačkoj i donelo Naredbu o preduzimanju mera za sprečavanje unošenja te zarazne bolesti.

Naredba predviđa zabranu uvoza i prevoza pošiljki iz zemalja u kojima postoji sumnja ili je bolest potvrđena, a obuhvata žive domaće i divlje papkare, meso i proizvode od mesa, mleko i mlečne proizvode, ostale proizvode životinjskog porekla za ishranu ljudi, zamrznuto seme i embrione, sporedne proizvode životinjskog porekla, biološki materijal i prevozna sredstva za životinje.

Te mere važe u Srbiji za Nemačku i Mađarsku, ali se mogu proširiti, smanjiti ili ukinuti u zavisnosti od analize rizika i praćenja kretanja bolesti.

Od slinavke i šapa obolevaju goveda, svinje, ovce, koze, jeleni, losovi, antilope i bizoni. Prenosi se kretanjem zaraženih ili kontaminiranih životinja, proizvoda, ljudi, ali i putem vetra, a rizik pojavljivanja ove bolesti je u tome što, ukoliko se proširi, može da opustoši stočni fond.

Dragi čitaoci, ako želite da budete u toku i saznate prvi najnovije vesti iz Niša, preuzmite aplikaciju Niške Vesti za Android ili iPhone.

Povezane vesti

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Back to top button

Ne možete kopirati sadržaj!