Politika

Milošević na tribini: Opozicija je „džak za udaranje“

Pavle Cicvarić, student beogradskog Fakulteta političkih nauka i aktivista neformalne grupe "Borba" je u Nišu ocenio da je krivca za to što politika u Srbiji nije u dobrom stanju na sadašnjoj vlasti koja igra na kartu obesmišljavanja termina politike i podele vlasti na tri grane.

„Vlast bi da napravi društvo „gde bi se samo jedan čovek pojavljivao, gde bi samo jedan čovek bio dominantan i igrao ulogu faraona ili despota koji ima apsolutnu moć i koji ima kontrolu nad sudbinom i životima“, rekao je Cicvarić na tribini „Pravda za politiku“ u prostorijama niške opštine Medijana.

Na tribini se govorilo o položaju političkih stranaka i politike u društvu i o uzrocima satanizacije političkih stranaka bez obzira na kojoj strani bile.

Novinar nedeljnika Vreme Nedim Sejdinović kazao je na tom skupu da građanski aktivisti, stručnjaci, profesionalci u svojim oblastima, kada počnu da se profesionalno politički angažuju, pogotovo u političkim strankama, „odjednom kao da pređu neku provaliju, odjednom kao da postanu nekakva čudovišta“ što je posebno vidljivo na društvenim mrežama.

„Kako i kada ćemo prvo shvatiti da su političke stranke različite među sobom, odnosno nisu sve iste, a drugo, kada ćemo shvatiti da bez političke artikulacije besa, gneva, ne može da dođe ni do kakvih promena, pogotovo ne nekih promena na bolje?“, pitao je Sejdimović.

Kazao je i da se političarima zamera ako su na čelu protesta građana zašto su na čelu, a ako nisu na čelu, zašto nisu. Cicvarić je rekao da uzrok toga što politika nije u dobrom stanju treba tražiti i u konstantno negativnoj kampanji vlasti prema političkim partijama i propagandi medija s nacionalnom frekvencijom.

„Međutim, imali smo i unutar samih opozicionih političkih partija svađe i teške reči koje zaista nisu davale dobru sliku građanima o samoj opoziciji“, podsetio je Cicvarić.

On je kazao da treba pohvaliti to što su od prošle nedelje u novom vidu otpora i angažmana poslanici i poslanice „izašli iz svoje zone komfora“ i „stali na štit policijske kornjače“ i blokirali tužilaštvo u Novom Sadu.

„Mislim da taj gest može vratiti poverenje građana u opoziciju. Mislim da je to što sada imamo milion požara na različitim stranama, što imamo blokadu mosta, blokadu tužilaštva, efikasan vid borbe protiv ove vlasti. Mislim da nisu u stanju da tu pobunu kontrolišu“, ocenio je Cicvarić.

Poslanik Zeleno-levog fronta Rastislav Dinić je kazao na tribini da je osetio da mu se status promenio kada je krenuo da se aktivno bavi politikom.

„U našem društvu postoji neka vrsta stigme prema političkim partijama i mene je to jako iznenadilo. Za neke stvari je neophodno da imate odgovarajući alat, a političke stranke jesu alat političke volje. Potpuno je neverovatno da odbijamo da koristimo taj alat ako se njime najefikasnije obavlja neki posao“, istakao je Dinić.

On je kazao da se aktuelna vlast potrudila da na 1.000 načina stvori odbojnost građana prema politici, ali nesumnjivo je i da su tome doprinele političke stranke pre 2012. godine.

„Pred dolazak Srpske napredne stranke na vlast činilo se da su neke stranke u velikoj meri otuđene, da su odvojene od građana, da su postale potpuno gluve za zahteve javnosti i da njima vlada neka otuđena elita koja više ne sluša nikoga“, kazao je Dinić.

Sada opoziciona politička scena, istakao je, definitivno ne izgleda tako i u politici su uglavnom novi ljudi. Poslanica Stranke slobode i pravde Jelena Milošević je kazala da opozicija jeste „džak za udaranje“ zato što opozicija nema ni poluge ni resurse da nekome nešto uradi.

„Funkcionišemo u uslovima koji nisu uslovi, ovo je bukvalno borba za opstanak. O kojoj mi politici pričamo kada smo imali u Novom Sadu policajca koji je, ničim izazvan, šutirao nas žene ispod štita!?“, pitala je Milošević.

Ona je naglasila da je u opoziciji sada 10 ili 11 najrazličitijih stranka – i monarhista i liberala, i levih i desnih, ali nema dirigovanja ko šta radi.

„Suština je da je u ključnim momentima opozicija dokazala zrelost i bila jedinstvena. Mi smo to jedinstvo dokazali više puta, recimo za litijum kada smo svi bili na istoj liniji, kada smo tražili sednicu o nepoverenju u Vladu, svi podneli krivičnu prijavu protiv Ane Brnabić, svi zahtevali njeno razrešenje“, rekla je Milošević.

Profesor Pravnog fakulteta u Nišu Predrag Cvetković, predstavnik Grupe građana „Dr Dragan Milić“, rekao je da je ta politička grupacija imala, a i danas ima problem da dokaže svoje opoziciono opredeljenje.

„Postoji uzrečica nas iz grupe građana ‘Dr Dragan Milić’ da svakog jutra treba da damo kilogram krvi da bismo dokazali da smo opozicija i da svakog jutra moramo da izađemo na televiziju i kažemo: ‘Da, mi smo opozicija’. Kao takvi mi smo stigmatizovani ne samo od vladajuće stranke, već i od strane opozicije“, izjavio je Cvetković.

Tribinu „Pravda za politiku“ su organizovali nedeljnik „Vreme“, pokret „Novi optimizam“ i Gradska opština Medijana.

Dragi čitaoci, ako želite da budete u toku i saznate prvi najnovije vesti iz Niša, preuzmite aplikaciju Niške Vesti za Android ili iPhone.

Povezane vesti

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Back to top button

Ne možete kopirati sadržaj!