Kultura

Konačno! Mozaici meduze, Lede i labuda, jedinstveni na Medijani dostupni posetiocima

Posetioci arhoeloškog nalazišta Medijana od danas mogu da vide dva veoma značajna mozaika - mozaik meduze i mozaik Lede i labuda.

Pomenuti mozaici važe za jedne od najznačajnijih mozaika u tom arheološkom nalazištu ali su godinama bili prekriveni peskom kako bi bili zaštićeni od atmosferskih uticaja.

Direktorka Narodnog muzeja Niša Vesna Crnoglavac je kazala da je na Medijani do sada otkriveno 1.000 kvadrata podnih mozaika, ali samo je 15 kvadrata sa figurativnim predstavama i to su upravo dva mozaika čija je konzervacija završena.

Foto: Niške Vesti/B.Lj.

„Na ulazu u svečanu dvoranu prikazana je mitološka scena sa predstavom spartanske kraljice Lede, reke Aurote koja simbolizuje muškarca i Zevsa, vrhovnog boga koji se pretvorio u labuda. Unutar svečane dvorane, u jednom medaljonu, u vidu četvorokrake zvezde prikazana je glava meduze. Meduza je mitološko biće, njenu glavu je odsekao Persej i darivao boginji Ateni, ona je postavlja na svoj štit i ona služi da sve zle sile, da sve zle misli, odstrani od onog ko dolazi “, istakla je Crnoglavac.

Ona je kazala da su mozaici u Medijani otkriveni davne 1969. godine i tada je napravljen projekat konzervacije koji je trajao do 1975. godine, a onda su mozaici pokriveni peskom kao vidom zaštite.

„Konstrukcija kojom je Medijana natkrivena podignuta je relativno skoro, a do tada su svi mozaici, kao i cela arhitektura ovog objekat bili su izloženi vremenskim neprilikama. Uticaj sunca, kiše, snega, a i činjenica da su ljudi hodali po mozaicima doveli su do određenih oštećenja“, izjavila je Crnoglavac.

Foto: Niške Vesti/B.Lj.

Ona je kazala da su do natkrivanja Medijane mozaici bili pokriveni, a samo je tokom leta na pojedinim delovima u jugoistočnom delu trema bio otkriven deo mozaika i to desetak kvadratnih metara. Crnoglavac je istakla da su proteklih godina država Srbija i Grad Niš uložili velika sredstva kako bi na Medijani bilo sačuvano ono što je nastalo u četvrtom veku.

„Samo ove godine uloženo je šest miliona dinara, kako u arheološka istraživanja, tako i u konzervatorske radove. Važno nam je da čuvamo i da sledećim generacijama prikažemo ono što je nastalo pre 1.700 godina. Mislim da je to obaveza svih nas“, izjavila je Crnoglavac.

Prema rečima restauratora Branka Radovića najveći izazov za restauratore bio je da pre nego što počnu mrazevi završe konzervaciju mozaika, jer malterima koje su koristili treba izvesno vreme za sazrevanje.

„Pošto nemamo podatke kako je to tačno izgledalo nismo radili rekonstrukciju, jer se one rade kada ste 100 posto sigurni kako je motiv izgledao kada je bio napravljen. Ovde ima mnogo kockica koje bi mogle da se ubace, ali nemamo pravo da to radimo i ne treba da to radimo“, izjavio je Radović.

On je kazao da su mozaici sada u pristojnim uslovima tako da ubuduće ne bi trebalo više da dođe do bilo kakvog propadanja. Gradonačelnik Niša Dragoslav Pavlović prilikom današnjeg obilaska Medijane rekao je da će grad nastaviti da ulaže sredstva u to arheološko nalazište kako bi posetiocima bio dostupan što veći broj mozaika.

Prema njegovim rečima u planu je da se naredne godine obogati sadržaj za turiste koji obilaze Medijanu. Arheološko nalazište Medijana zbog natkrivanja i drugih radova bilo je deset godina zatvoreno za posetioce. Ponovo je ovoreno decembra 2022. godine i sada je jedan od najposećnijih lokaliteta u Nišu.

Foto: Niške Vesti/B.Lj.

Dragi čitaoci, ako želite da budete u toku i saznate prvi najnovije vesti iz Niša, preuzmite aplikaciju Niške Vesti za Android ili iPhone.

Povezane vesti

2 Komentara

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Back to top button

Ne možete kopirati sadržaj!

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com