Jovanović: Niški Beneton – beogradski Generalštab: Ostvariće se davna želja građevinske mafije da tu bude poslovno-stambeni centar
Autorski tekst Branislava Jovanovića iz Grupe građana "Niš, naš grad".
![](https://niskevesti.rs/wp-content/uploads/2025/02/bane-beneton.jpg)
Podsetio bih nišku javnost da je do 2012. godine sa izgrađenom prvom industrijskom zonom van Beograda, u Donjem Međurovu, zaposleno blizu 11.000 radnika.
Pre 14 godina „Beneton“ je dobio subvencije, 8.000 evra po radniku, i zaposlio blizu 2.000 radnika. Na taj način u Srbiji je ostala da radi jedina tekstilna fabrika, bivši „Niteks“, jer Jumko radi za državu. Interesne grupe su i tada dolazile da se tu formira poslovno stambeni kompleks. Da se to prihvatilo nametnulo bi se pitanje ko je uzeo novac od njih. Naravno, prihvaćena je ponuda „Benetona“ kao tada evropskog brenda u borbi sa drugim okolnim zemljama koje su ga htele.
Podsećam nišku javnost da je ova vlast SNS – SPS prošle godine dala najveće gradsko priznanje „11.januar“, „Benetonu“ kao najboljoj privatizaciji i najuspešnijoj stranoj firmi, društveno odgovornoj.
Čujem da je SPS koji je tada glasao, sada najveći kritičar. Takođe, poruka opoziciji bi bila da je tada njihov lider iz DS-a otvarao fabriku „Beneton“. Negativne priče o subvencijama padaju u vodu, jer su se one višestruko vratile gradu i državi kroz porez na zarade u „Benetonu“.
Vreme će pokazati, a to sam znao još pre godinu dana da će „Beneton“ biti isplaćen od interesnih grupa i da će se na tom prostoru ostvariti davna želja građevinske mafije da tu bude poslovno stambeni centar u nivou Delta planeta. Nastavlja se uništavanje grada. U poslednjih 13 godina to su bili „Jastrebac“, „Vulkan“, „Vagonka“, „Lokomotiva“, „Nisal’, niški „Žitopek“, Niška mlekara i mnoge druge firme koje su ciljano uništene. Siguran sam da to nije kraj, uz napomenu da su do 2012. godine bili redovi za zapošljavanje u novootvorene fabrike („Jura“, „Šinvon“, „Džonson elektrik“, „Beneton“ i „Leoni“ u Malošištu), a država je kršenjem zakona o sindikalnom organizovanju radnika u pogledu uslova rada i bednim minimalcima potkopala prava i standard radnika. Daj Bože da ovde nije kraj uništavanju ovih fabrika u Nišu i juga Srbije. Sve podseća na bitku za lokacije poput one u Beogradu za Generalštab u korist građevinske mafije.
Ovo je moj vapaj kao čoveka koji je direktno učestvovao u dovođenju ove firme od Grada odlikovane koja je do juče bila najbolja. Nemam za cilj sakupljanje jeftinih političkih poena za razliku od političara koji se slikaju, a nisu dan proveli u privredi, a ja sam u privrednim tokovima učestvovao blizu 20 godina. Na državi je da nudi rešenje, a ne da ruši.
Dragi čitaoci, ako želite da budete u toku i saznate prvi najnovije vesti iz Niša, preuzmite aplikaciju Niške Vesti za Android ili iPhone.