Izložbom u biblioteci Sokobanja se seća Stevana Sremca
Otvorena izložba „Biblioteka u Sokobanji - knjige iz 18. veka i nacrt Sokobanje iz 19. veka neke su od zanimljivosti.

Knjiga „Tableau de l’ histoire de France“ iz 1788. godine na francuskom jeziku, kao i Plutarhova knjiga o vaspitanju dece iz 1804. godine na srpskom, najstarije su knjige sokobanjske biblioteke koje će građani moći da pogledaju na izložbi „Biblioteka u Sokobanji“, koja je otvorena u holu biblioteke.
Izložbu su priredile direktorka biblioteke Jasmina Ilić Paljević, Jelena Stojanović i Danica Dimitrijević povodom 155. godina od osnivanja prve čitaonice u Sokobanji, preteče sadašnje biblioteke „Stevan Sremac“.
„Predstavile smo deo materijala iz naše biblioteke, dokumenta koji su deo fonda Arhiva Srbije i fotografije iz fonda Srpske akademije nauka i umetnosti. Prikazali smo deo starih i retkih knjiga koje naša biblioteka poseduje, zatim plan Sokobanje iz 1883. godine koji je precrtan 1912. godine, a predstavljena je i dokumentacija koja govori o osnivanju Sokobanje“, kaže Jelena Stojanović.
Izložbu je otvorila direktorka Jasmina Ilić Paljević pozivajući građane da do 30. decembra posete biblioteku i uživaju u fotografijama koja svedoče o bogatom fondu i istoriji kako biblioteke tako i same
„Radile smo nekoliko meseci, jer smo htele da i ovu 155. godišnjicu na neki način obeležimo i nadamo se da će posetioci uživati. Na panoima se može videti ko je to od velikana posećivao Sokobanju, koje su to nastarije knjige koje posedujemo a takođe je i originalan plan Sokobanje u našem fondu“, rekla je direktorka biblioteke „Stevan Sremac“ Jasmina Ilić Paljević.
Od velikana koji su boravili u Sokobanji svakako je zanimljiv i boravak Stevana Sremca po kojem i sama biblioteka nosi ime. Zanimljiva su meštanima bila i Sremčeva druženja sa drugim pesnicima u banji gde je 12. avgusta 1906. godine i preminuo.
Čitaonica u banji otvorena je davne 1869. godine. Prve knjige, osim crkvenih i bogoslužnih, stigle su u Sokobanju i pre osnivanja čitaonice ali su svoje mesto našle u ovom zdanju tek po osnivanju čitaonice.
Kroz period duži od 150 godina, biblioteka je stvorila bibliotečki fond koji čini preko 60 hiljada knjiga i drugih publikacija svih klasifikacija.
Dragi čitaoci, ako želite da budete u toku i saznate prvi najnovije vesti iz Niša, preuzmite aplikaciju Niške Vesti za Android ili iPhone.