Dvoje mladih diplomaca iz Niša spojila medicina, a vezala ljubav
Preko programa za zapošljavanje najuspešnijih diplomaca koji realizuje Ministarstvo zdravlja, dvoje mladih diplomaca Ana Ivić i Bane Spasović zaposlili su se u UKC Niš. Međutim, osim uspeha u oblasti obrazovanja, njihovu priču krasi i velika ljubav.

Ana i Bane upoznali su se u srednjoj školi. Išli su u isto odeljenje Prve niške gimnazije ,,Stevan Sremac”. Ljubav se rodila kada su počele pripreme za prijemni ispit na Medicinskom fakultetu, a sada su dobili posao u UKC-u. Ana će raditi na Klinici za endokrinologiju, dijabetes i bolesti metabolizma, a Bane na Klinici za kardiologiju.
„Iako su ovo srodne oblasti koje se prepliću i obe pripadaju internoj medicini, imali smo različite afinitete, te smo shodno tome i izabrali različite grane. Iako ćemo raditi na različitim klinikama, često će se naši putevi ukrstiti, jer se endokrinološke bolesti poput dijabetesa, metaboličkog sindroma ili poremećaja lipidnog statusa veoma često odražavaju na rad srca i krvnih sudova”, kaže dvoje mladih diplomaca.
Oni ističu da u tome i „leži” lepota interne medicine – sve je povezano. Zbog toga internisti pacijenta gledaju kao celinu, a ne kroz pojedinačne simptome ili organe.
Svaki uspeh zahteva odricanja, a od početka studija njihov život obeležili su učenje, vežbe i predavanja.
„Dok su naši vršnjaci možda imali više slobodnog vremena, mi smo uglavnom svoj dan planirali oko obaveza na fakultetu. Ipak, moguće je izbalansirati sva životna polja uz dobru organizaciju, tako da ni jedan aspekt ne trpi”, navode Ana i Bane.
Balans je važan, kao i slobodno vreme za privatni život, hobije, druženja i putovanja. Ista interesovanja zbližila su ovo dvoje mladih diplomaca.
„S obzirom na to da je medicina izuzetno zahtevna, a još je zahtevnije ostvariti visok prosek i završiti studije u roku, potpuno je logično da smo ogromno vreme provodili upravo uz ta ista interesovanja – zajedno smo učili, međusobno se propitivali, bodrili jedno drugo i zajedno prolazili kroz svaki ispit na fakultetu”, objašnjavaju oni.
Osim učenja i razmene materijala, zbližili su ih i stres, trema pred ispite i radost kad rezultati stignu. Iako će raditi na različitim klinikama, ističu da planiraju da razmenjuju znanja i iskustva, jer u njihovom poslu učenje nikad ne prestaje.
Njihov karijerni put još uvek traje, jer specijalizacije endokrinologije i kardiologije traje pet godina. Nakon toga, uslediće subspecijalizacija. Pored toga, Ana i Bane su i studenti prve godine doktorskih akademskih studija medicine. U narednoj deceniji koja je pred njima planiraju završetak studija, specijalizacije i doktorske disertacije.
Ono što nije na njihovoj mapi je odlazak u inostranstvo. Kako naglašavaju, to nikada nije bila opcija.
„Od početka smo oboje želeli da ostanemo i radimo u zemlji u kojoj smo se rodili, odrasli i školovali, jer verujemo da najveći smisao našeg poziva leži upravo u tome da lečimo svoje sugrađane i svoje ljude”, kaže ovo dvoje najboljih diplomaca.
I pored ponuda zaa rad u inostranstvu koje su postojale, odlučili su da ostanu. Život daleko od kuće, bez porodice, prijatelja i malih stvari koje čine život, kako kažu, nije cena koju žele da plate, čak ni za veću platu.
Dragi čitaoci, ako želite da budete u toku i saznate prvi najnovije vesti iz Niša, preuzmite aplikaciju Niške Vesti za Android ili iPhone.