Daljinsko grejanje u proseku poskupelo za devet odsto
Gradsko veće u Nišu odobrilo je danas „Gradskoj toplani“ izmenu cena daljinskog grejanja i to pojeftinjenje varijabilnog dela cene sa 7,76 dinara po kilovat-satu na 7,07 dinara, kao i poskupljenje fiksnog dela cene sa 29,42 dinara po kvadratnom metru na 37,28 dinara.
Direktor „Gradska toplana“ Predrag Milačić rekao je da se za prosečan stan, u ukupnom iznosu može očekivati povećanje cene od devet odsto u odnosu na prethodnu grejnu sezonu, s obzirom da je varijabilni deo pojeftinio, a fiksni deo poskupeo.
„Stan prosečne kvadrature od 50 ili 60 kvadrata je prošle godine na godišnjem nivou trošio nešto ispod 1.100 dinara po kvadratnom metru, a ove godine se može očekivati potrošnja od 1.200 dinara po kvadratu na godišnjem nivou„, rekao je Milačić na sednici Gradskog veća.
Povećani računi stići će građanima u novembru za oktobar, s tim što će visina računa najviše zavisiti od grejne sezone i od toga koliko će spoljna temperatura biti visoka.
„Razlog za pojeftinjenje varijabilnog dela je to što je 1. maja promenjena metodologija za utvrđivanje cene gasa za pravna lica i industriju što je dovelo do pojeftinjenja gasa za nekih devet odsto“, kazao je Milačić.
Prema njegovim rečima, za poskupljenje fiksnog dela računa postoji mnogo razloga, ali su dva značajna.
„Mi smo prošle godine imali poskupljenje gasa značajnije 1. novembra, ali je zbog primene Zakona o zaštiti potrošača ta nova cena primenjena na varijabilni deo tek 1. februara ove godine. U tom periodu je prihod toplane smanjen preko 90 miliona dinara i to se sada vraća kroz fiksni deo“, rekao je Milačić.
On je kazao da je drugi značajan razlog za poskupljenje fiksnog dela poskupljenje mazuta, tako da je u odnosu na 2022. godinu, toplana za taj energent u 2023. godini platila više od 78 miliona dinara.
Milačić je kazao da niška toplana greje oko 31.000 domaćinstava i oko 2.000 poslovnih prostora, a ukupna grejna površina je oko 2.280.000 kvadratnih metara.
On je podsetio da je ovo 11. godina kako se u Nišu u potpunosti naplaćuje grejanje po potrošnji za razliku od Beograda i Novog Sada gde većina korisnika daljinsko grejanje plaća paušalno po kvadratu.
Dragi čitaoci, ako želite da budete u toku i saznate prvi najnovije vesti iz Niša, preuzmite aplikaciju Niške Vesti za Android ili iPhone.
Zamisljeno kao najeftiniji vid grejanja, „centralno“, postalo je luksuz u propalom, treceg gradu ove namucene drzave. Njihova je sreca sto je ovo zaostala sredina, gde se na toplotne pumpe, invertorske klime i solare gleda, jos uvek, kao svetska cuda, po sistemu-kakvo je toj? Pismeni svet „krade“ od prirode i, uveliko, koristi obnovljive izvore energije!
…Nisu hladne zime pa podizete fiksni deo, narod treba da se otkaci od grejanja