(VIDEO) Centar za radiologiju reorganizacijom, obrisao liste čekanja – čeka se PET skener, akcenat na terapijskoj radiologiji
Centar za radiologiju Univerzitetskog kliničkog centra dobio je poslednjih godina od Ministarstva zdravlja ali i kupovinom sopstvenim sredstvima, najsavremenije aparate i tehnologiju. Pojačani mladim lekarskim kadrom učinili su da se o listama čekanja danas govori samo kao o listama zakazivanja.
Čekajući PET skener, akcenat je bačen na terapijsku radiologiju koja daje odlične rezultate ali koja je još uvek nepoznanica našim ljudima.
„Liste čekanja su kod nas zanemarljive, imamo liste zakazivanja gde se pacijenti uredno zakazuju. Akcijama MInistarstva zdravlja i boljom organizacijom unutar centra i reorganizacijom osoblja koje radi u dve smene uspeli smo da liste svedemo na minimum“, kazala je za Niške Vesti rukovodilac Centra za radiologiju UKC Niš, doc. dr Aleksandra Aracki-Trenkić.
Ona kaže da poslednjih godina postoji povećana potreba za CT pregledima, za šta je niški UKC referentna ustanova za pregled. Upravo za ove pacijente vikendima se organizuju pregledi, takav vikend jeste onaj poslednji u mesecu kada će u većem broju biti obavljene baš ove procedure.
„Upravo za ove preglede uspeli smo da smanjimo vreme čekanja, organizovan je multidisciplinarni tim koji je sproveo premedikaciju koja omogućava omogućava pregled velikog broja pacijenata za samo jedan dan. Broj urađenih pregleda smo uvećali dva do tri puta, pa je umesto standardnih 7 danas moguće uraditi i do 20 pregleda“, rekla je Aracki-Trenkić.
Za pregled na magnetnoj rezonanci se čeka nešto duže, jer je i trajanje pregleda duže. Trenutno ih na listi ima 350, od tog broja njih 290 biće pregledano u narednih mesec dana, tako da ostaje 60 pacijenata koji su na listi čekanja.
„Analizom sistema zakazivanja, uvideli smo da postoji potreba za dodatnom dijagnostikom dece kao osetljive kategorije ali i žene koje imaju suspektne promene na dojkama. Prethodnog vikenda smo uradili preglede za 80 pacijenata i omogućili im da dobiju adenkvatnu terapiju nakon uspostavljanja dijagnoze“, kazala je rukovodilac Centra za radiologiju UKC Niš.
U Centru za radiologiju u narednom periodu očekuju i PET skener što će ubrzati preglede i povećati obuhvat pacijenata. Ovaj vrhunski aparat značajno će doprineti dijagnostici koja će ovde biti kompletirana i pacijenti više neće biti u prilici da obilaze druge zdravstvene centre.
Radiologija jeste grana medicine koja ima najbrži razvoj a lekari koji rade u ovoj oblasti moraju stalno da uče i hvataju korak sa najnovijim tehnološkim dostignućima. Osim tog dela radiologije onaj još važniji je terapijski koji je u Srbiji još u povoju ali je u svetkim krugovima ovo grada medicine koja ima zadivljujuće razultate, slažu se stručnjaci.
Ovde se radi o minimalno invazivnim načinima lečenja, pacijenti su u lokalnoj anesteziji i oni mogu da borave jedan dan u bolnici a neki odlaze istog dana kući. To su različite embolizacije, proširenja u organizmu pa i druga patološka stanja.
„Jedna od jako bitnih terapijskih metoda je i mehanička trombektomija. Akutni ishemijski moždani udar koji je treći uzrok smrtnosti i prvi uzrok invaliditeta može da se reši ovom metodom. Ukoliko se ovi simptomi prepoznaju na vreme i pacijent se u prvih šest sati javi neurologu, radi se mehanička trombektomija (vađenje tromba iz mozga) i pacijent ima šanse za izlečenje. Interventna radiologija nam omogućava da ukoliko tromb izvadimo u roku od 6 sati postoji mogućnost za potpuno izlečenje“, kazal je Aracki-Trenkić.
Ona dodaje i da ova grana radiologije predviđa i procedure gde se citostatici direktno ubacuju u tumor, na ovaj način izbegavaju se sve nus pojave, uz napomenu da se ove terapije ne primenjuju na sve pacijente jer je potrebno da pacijent zadovolji posebne kriterijume. Tu su još aplikovanje medicinskog cementa u kičmene pršljenove koji rešavaju bol i pokretljivost kao i druge metode kojima je danas pacijentima omogućeno da uz manje rezove i kraći boravak u ustanovi nastave normalan život.
I ovog vikenda Centar za radiologiju radi, već naredne nedelje na listi čekanja 0 pacijenata. Ovi mladi lekari rešeni su u nameri da novom podelom obaveza i boljom organizaciju, uz najsavremenije aparate približe terapijsku radiologiju pacijentima sa čitavog juga Srbije koji prema niškom Univerzitetskom kliničkom centru gravitiraju u broju od preko dva i po miliona. Interventna radiologija uzima sve veći primat u svetu, oni žele i rade da svet bude i Niš.
Dragi čitaoci, ako želite da budete u toku i saznate prvi najnovije vesti iz Niša, preuzmite aplikaciju Niške Vesti za Android ili iPhone.