„Al’ ima ljubavi moje“ – izložba radova Ivana Hadži Zdravkovića
Otvaranjem izložbe radova pod imenom „Al’ ima ljubavi moje“ Ivana Hadži Zdravkovića Sose u Paviljonu u Tvrđavi, u četvrtak 25. oktobra u 19 sati, biće obeležena petogodišnjica smrti jednog od najvećih i najproduktivnijih niških stvaralaca. Sosa se bavio filmom, fotografijom, televizijom, edukacijom i bio prvi Nišlija koji je završio Fakultet dramskih umetnosti u Beogradu. Autor ove postavke je njegova ćerka, arheolog Ivana Zdravković.
Uz fotografiju od detinjstva
Ivan Hadži Zdravković rođen je u Nišu 15. septembra 1952. godine, a već od svoje petnaeste godine, još dok je bio đak osnovne škole, kroz foto i kino sekcije počeo je da se bavi fotografijom i amaterskim filmom.
Kasnije se priključuje foto-kino klubovima u gradu, a nešto kasnije formira poseban klub „Spunk“, koji ubrzo postiže zapažene rezultate u tadašnjoj Jugoslaviji, posebno na području eksperimentalnog filma i fotografije.
Tokom 1969. godine, Hadži Zdravković radi kao filmski snimatelj i fotograf u „Filmskom studiju“ pri fakultetu Zaštite na radu, snimajući tematske filmove iz oblasti rada ovog fakulteta.
Beograd, FDU i studentski radovi
1971. godine, Akademija za pozorište, film, radio i televiziju u Beogradu, prvi put otvara filmske smerove, gde Sosa uspešno polaže prijemni ispit na smeru filmska i televizijska kamera u klasi profesora Vladete Lukića, a potom i Nikole Majdaka, poznatog direktora fotografije, stručnjaka za animaciju, specijalne efekte i reditelja. Sa Majdakom ostaje prijatelj do kraja života.
U toku studiranja Sosa je napravio više filmova, a snimao je i u saradnji sa kolegama koji su tada studirali režiju.
Za predmet fotografija, koji mu je predavao istaknuti umetnik, majstor fotografije Branibor Nedeljković, uradio je više stotina umetničkih fotografija.

Pozorište, televizija, film i fotografija
Član USUF-a postao je 1977. godine i sa njima je učestvovao u mnogim akcijama i kolektivnim izložbama. Posle diplomiranja u Beogradu, 1980. godine, vratio se u rodni Niš, gde je počo da radi u Filmskom studiju, koji je u međuvremenu prerastao u „Zavod za film i kulturu rada“, kao snimatelj i fotograf.
U to vreme, paralelno, intenzivno snima autorske filmove, izlaže fotografije, multivizije, a bavi se i dizajnom pozorišnih predstava (svetlo, slajdovi za scenografiju, gigantografija).
Kada je RTV Beograd 1982. godine formirala dopisništvo u Nišu (pri Radio Nišu), bio je primljen kao snimatelj -reporter.
Sredinom 1993. godine, daje otkaz u dopisništvu, ali ostaje da radi u svojstvu samostalnog dopisnika iz Niša.
Devedestih je radio je na dizajnu u preko dvadeset predstava različitog žanra sa više reditelja, ali i kao direktor razvoja u niškom Narodnom Pozorištu (1996. godine).
Produkcijska kuća „Krug“
Paralelno sa radom u pozorištu, Ivan Hadži Zdravković osniva i produkcijsko preduzeće „Krug“, sa osnovnom delatnošću, a to je produkcija filmova svih žanrova.
„Krug“ će ostati upamćen po produkciji kratkih igranih filmova, dokumentarnih, reklamnih, animiranih, muzičkih spotova, kao i video artova. Pored poslova direktora fotografije, Hadži Zdravković se bavi se i režijom, montažom i producentskim poslovima na filmu, učestvuje na mnogim festivalima u zemlji i inostanstvu, a radi i na formiranju više gradskih i regionalnih televizijskih stanica.
1996. godine, kao inicijator, učestvuje u formiranju Udruženja filmskih i TV radnika u Nišu, a iste godine formira klub sa džepnim bioskopom „Čarli Čaplin“, kao i fotografsku galeriju „Anastas Jovanović“. Za četiri godine postojanja ovog kluba, publika je mogla da vidi preko 600 kultnih, umetničkih filmova, a priredio je i preko 20 izložbi fotografija.
Ivan Hadži Zdravković bio je i član „Niškog grafičkog kruga“ s kojim je učestvovao na izložbama grafike i više likovnih kolonija.
Pedagoški rad
Pedagoškim i edukativnim radom bavio se više od trideset godina, predavao je predmet fotografija u Umetničkoj školi u Nišu na smeru za grafički dizajn, a fotografiju i dizajn predavao je i srednjoj Mašinskoj školi na smeru optičar.
Na Internacionalnom univerzitetu u Novom Pazaru 2007. godine izabran je za docenta za predmet fotografija, gde je i bio profesor do 2009. godine, a kasnije isti predmet predaje i na Fakultetu umetnosti Priština sa sedištem u Zvečanu, takođe u zvanju docenta, do smrti, 2013. godine.
Al’ ima ljubavi moje
Izložba radova Ivana Hadži Zdravkovića Sose, koja će biti otvorena u četvrtak, 25. oktobra u 19 sati u Paviljonu u Tvrđavi, ima nekoliko tematskih celina, jer hronološki prati njegov rad.
Radove je prikupila i postavku osmislila arheolog Ivana Zdravković, Sosina kćerka, a sam naziv izložbe deo je pesme Branka Miljkovića, „Propovedanje ljubavi“ koja počinje stihovima:
„Nema mene al’ ima ljubavi moje“…
Izložba će biti otvorena do 15. novembra, a suorganizator je Galerija savremene likovne umetnosti Niš.
Za preko 40 godina rada Ivan Hadži Zdravković napravio je preko 20.000 televizijskih priloga, preko 600 filmova različitih žanrova, a imao je više od 30 samostalnih i preko 100 grupnih izložbi fotografija i grafika. Uradio je i više od 20 dizajna za pozorišne predstave. Dobitnik je više domaćih i inostranih nagrada u svim oblastima umetničkog rada.
Dragi čitaoci, ako želite da budete u toku i saznate prvi najnovije vesti iz Niša, preuzmite aplikaciju Niške Vesti za Android ili iPhone.