Naredna godina u Sokobanji biće u znaku Stevana Sremca, snimaće se i dokumentarac
Omiljen u Nišu, rado viđen gost u Sokobanji a poštovan u celom svetu – Stevan Sremac
Poznat i priznat pisac Stevan Sremac rođen je 23. novembra 1855. godine u Senti, u uglednoj srpskoj porodici. Upravo naredne 2025. godine biće jubilarnih 170 godina od njegovog rođenja.
Stevan Sremac (1855–1906) bio je jedan od najznačajnijih srpskih pisaca realizma, poznat po humorističnim pripovetkama i romanima koji oslikavaju svakodnevni život, narodne običaje i mentalitet Srbije krajem XIX veka.
Iz Opštine Sokobanja najavljuju brojne događaje koji će biti vezani za ovu godišnjicu.
„Razmišljamo o programima koji će obuhvatiti stvaralaštvo mnogih srpskih pisaca. I ove godine smo puno toga radili ali će naredna godina biti sa puno događaja koji će obeležiti jubilarnu godišnjicu od rođenja Sremca“, kazala je Daliborka Stevanović, direktorka Kulturnog centra.
Iz Narodne biblioteke koja nosi njegovo ime, pored upravo održane izložbe koja je predstavila i Sremca koji je boravio u banji, najavljuju sadržaje koji će obeležiti veliku godišnjicu u Sokobanji.
I niška produkcijska kuća City Grupa najavljuje i snimanje Dokumentarnog filma o životu Stevana Sremca koji će nositi naslov „Sokobanja se seća njenog Sremca“ u režiji Nenada Petrovića i porducenta Olivera Paunovića.
„Već smo prikupili dosta istorijske građe za ovaj film, ali će biti interesantno uklopiti njegovu ličnost i divnu Sokobanju“, kazao je Petrović.
„Sremac veže Niš, Sokobanju i Sentu najlepšim književnim nitima koja su vanvremenska dela. Dokumentarni film koji spremamo poslužiće generacijama koje dolaze da pamte Sremca u najboljem svetlu i sačuvaju sećanje na njegovu važnost kao čoveka ali i kao stvaraoca“, kazao je producent Paunović.
Snimanje ovog dokumentarca kreća odmah na početku godine.
ISTORIJAT
Nakon smrti roditelja, Sremac je odrastao kod svog ujaka Jovana Đorđevića, poznatog književnika i jednog od osnivača Srpskog narodnog pozorišta. Sremac je studirao na Filozofskom fakultetu u Beogradu, gde je završio studije istorije. Radio je kao profesor u Nišu, Pirotu i Beogradu, što je značajno uticalo na njegovo književno stvaralaštvo.
Književni rad
Sremac je bio vrstan posmatrač društva, a njegovo delo karakterišu humor, ironija i kritika društvenih slabosti. Pisao je pripovetke, romane i feljtone u kojima je opisivao život malih sredina, često koristeći dijalekte i autentične izraze svojih junaka. Njegova dela odražavaju duh lokalnog života i običaja.
Najpoznatija dela:
„Zona Zamfirova“ – roman koji oslikava ljubavnu priču u Nišu, prožetu humorom i verno prikazanim običajima tadašnjeg društva.
„Ivkova slava“ – pripovetka o specifičnom srpskom običaju i mentalitetu, puna komičnih situacija.
„Pop Ćira i pop Spira“ – satirična priča o rivalstvu dva seoska sveštenika, koja kroz humor osvetljava mane društva.
„Vukadin“ – pripovetka o karakterističnim osobinama i životu prostog naroda.
Stevan Sremac se smatra majstorom etnografskog realizma. Njegov humor, kritika i živopisni likovi čine ga omiljenim piscem među čitaocima svih generacija. Njegova dela su i danas inspiracija za filmove, pozorišne predstave i adaptacije.
Umro je 12. avgusta 1906. godine u Sokobanji, gde je proveo poslednje godine svog života.
Dragi čitaoci, ako želite da budete u toku i saznate prvi najnovije vesti iz Niša, preuzmite aplikaciju Niške Vesti za Android ili iPhone.