Kada bebe mogu ići na more?
Mnogi roditelji koji uživaju u druženju na moru i plaži imaju različite dileme i pitanja: kada mogu da vodim bebu na more, da li treba da ima posebne pelene, zaštitne naočare, da li treba da je istuširam odmah posle kupanja u moru, šta ako proguta morsku vodu…
![](https://niskevesti.rs/wp-content/uploads/2024/01/beba-PIxabay.jpg)
Ne brinite dragi roditelji, bebe vole more kao i Vi, samo što su osetljivije i treba im više pažnje, ali na pravi način bez nepotrebnih strahova.
Priprema da odvedete bebu na more po prvi put može više izgledati kao posao nego zabava. Od odabira pravog SPF-a do stvari za hranjenje, kako zaštititi svoju bebu od sunca, mora i peska… Zato pripremite svoju kanticu i lopaticu, vreme je da maksimalno iskoristite sunčano vreme i odvedete Vas i Vaše dete na plažu. Ali kada tačno beba može ići na plažu? Naučite ovo i još mnogo toga kako biste imali dane za pamćenje prvih putovanja.
Mogu li svoju bebu odvesti na more? Sjajno pitanje.
Dobra vest je da ne postoji starosna granica za odlazak na more! Američka akademija za pedijatriju (AAP) nema zvaničnu preporuku o uzrastu kada bebe mogu ići na more, ali većina pedijatara preporučuje kada Vaša beba napuni oko 6 meseci ili kada može samostalno držati glavicu (otprilike uzrasta od 4 do 5 meseci).
Odvođenje novorođenčadi (do 28. dana života) na plažu.
Da li ćete svoju novorođenu bebu povesti na plažu više zavisi od Vas mame i kako se osećate. U ovom uzrastu bebe su još pospane i poslušne. Nećete ih voditi po plaži da se prskaju po vodi ili se igraju u pesku. Odvešćete ih da izađu iz kuće i uživaju u svežem morskom vazduhu i suncu. Ako ste spremne, počnite sa kratkom jutarnjom šetnjom na plaži sa bebom.
Odvođenje odojčeta (do godinu dana života) na plažu će postati malo složenije.
Bebe u uzrastu od 3 do 6 meseci mogu biti jedna od najboljih uzrasta za uživanje na plaži. U ovom uzrastu još ne puze i ne kreću se. Ovo je sjajno doba za one prve trenutke na plaži zajedno. Oni će i dalje dremati, tako da možete uživati u miru. Napravite prostor za svoju bebu pod suncobranom na plažu i ponesite nešto u čemu mogu da dremaju.
Bebe generalno mogu ići u vodu kada napune najmanje 6 meseci. Pre tog uzrasta, njihov imunološki i respiratorni sistem se još uvek razvija i mogu biti podložniji infekcijama i drugim zdravstvenim rizicima povezanim sa boravkom u vodi. Osim toga, uvek pažljivo nadgledajte bebe i malu decu oko vode kako biste osigurali njihovu sigurnost.
Želite da budete sigurni da kada Vi i Vaša beba po prvi put odete na plažu, to bude što je moguće sigurnije. Sve što treba da znate kako bi ta prva putovanja na plažu bila ona za pamćenje. Pridržavajte se sledećih saveta kad god ste u vodi ili oko nje koje će Vam pomoći da dan protekne glatko i da Vi i Vaša beba uživate u prvom danu na plaži:
· Pre nego što izađete na sunce (preporuka 15 minuta pre izlaska), nanesite kremu za sunčanje gusto na svako područje bebine kože, uključujući ruke i stopala. Nanesite kremu pre nego što oblačite bebu ujutru. Koristite kremu za sunčanje specijalno formulisanu za bebe i decu, sa zaštitnim faktorom od sunca (SPF) od najmanje 30 (preporuka je 50). Nanosite kremu nekoliko puta u toku dana i nakon što se vaša beba igra u vodi, čak i ako je krema za sunčanje vodootporna.
· Prema FDA i Američkoj akademiji za pedijatriju bebama koje su mlađe od 6 meseci ne treba nanositi kreme za sunčanje. Ovo je više radi zaštite njihove osetljive kože. Umesto toga, možete zaštititi svoju bebu od UV zraka sunca tako što ćete je držati u hladovinu. Čuvajte ih pokrivene odećom zaštićenom od UV zračenja. Takođe pokušajte da izbegavate doba dana kada su sunčevi UV zraci najjači ili između 10h i 14h.
· Idite ranije ili kasnije u toku dana na plažu. Bebama je potrebna zaštita od sunca u svakom trenutku. Bebe mlađe od 6 meseci treba držati podalje od direktnog sunca, bilo u kolicima, ispod suncobrana ili u UV šatoru. Čak i ako nije sunčano, koža Vaše bebe i dalje može izgoreti, pa je od vitalnog značaja da je zaštitite. Ako je Vaša beba mlađa od 6 meseci, držite je podalje od sunca i ostanite u hladu. Ako imate stariju bebu ili malo dete, držite ih podalje od sunca između 11h i 16h, što je najtopliji deo dana. Jednom kada se Vaša mala beba samostalno kreće, nije je tako lako držati u hladu. Osim što se pobrinite da nose kremu za sunčanje, obucite ih u gornji deo dugih rukava od lagane tkanine kako biste pružili dodatni sloj zaštite od sunca. Alternativno, nabavite im UV odelo. Stavite bebi šešir širokog oboda koji zatamnjuje njeno lice i vrat.
· U zavisnosti do Vaše lokacije, možda ćete poželeti poneti svoja kolica na plažu. Ako treba da šetate daleko da biste došli do plaže, verovatno će Vam biti lakše doći kolicima. Najbolja kolica za plažu su ona koja imaju gume napravljene za neravne terene. Kolica će biti teško gurati kroz pesak, pa će ona koja možete povući biti najbolja.
· Ne provodite previše vremena u vodi sa svojom bebom. Dovoljno je deset minuta da se bebe ohlade, a ako je voda hladnija i manje. Ako počnu da drhte, vreme je da izađete i umotate ih u peškir. Naravno, najbolje vreme za odvođenje bebe na plažu je ujutru do 10h, a zatim posle 17h.
· Uvek držite svoju bebu kada ste u vodi i ostanite tamo gde je dovoljno plitko da možete da održite stabilnost.
· Kada ste s bebom u vodi, držite joj glavu iznad vode naslonjenu na Vas, sa glavom iznad Vašeg ramena, kako im morska voda ne bi dospela u oči, usta ili nos. Ako im se pak poprska lice, biće ok. Možda će se eventualno osećati nelagodno zbog slane vode koja im ulazi u oči, ali nemojte paničiti.
· Nikada ne ostavljajte bebu u blizini vode bez nadzora. Odrasla osoba treba da ostane na dohvat ruke svoje bebe sve vreme kada je u blizini vode ili u vodi.
· Savetuje se da deca nose odgovarajuću ličnu opremu za plivanje.
· Pelene za kupanje će Vam biti neophodne ako planirate da vodite bebu u vodi. Obične pelene nabubre i na kraju eksplodiraju s malim perlicama koje upijaju vodu. Igračke za plažu za bebe ne moraju biti detaljne. Pronađite nekoliko jednostavnih igračaka koje će ih podstaknuti da istražuju i igraju se u pesku i vodi.
· Pazite na pesak. Pesak može biti fascinantan za bebu, ali može sadržati i oštro kamenje, staklo i smeće koje je ostavila ili odnela plima, pa budite oprezni. Vodootporne cipele pomažu, posebno ako se pesak zagreje. Pokušajte sprečiti bebu da stavlja kamenčiće, školjke ili pesak u svoja usta. Ali nemojte paničiti ako to i učine! Samo pokušajte da izvučete što je više moguće i dajte im vode. Mala je šansa da će kasnije tokom dana dobiti dijareju.
· Želite da nahranite svoju bebu na plaži?
Ako dojite, to je lako učiniti na plaži, ali ne zaboravite poneti dodatnu vodu za sebe. Samo pronađite neko zaklonjeno mesto gde nalet vetra i peska ne mogu poremetiti hranjenje Vaše bebe. Ako se hranite adaptiranim mlekom, gotove formule mleka su zaista zgodne. Ako Vaša beba više voli toplo mleko, uzmite malo sveže prokuvane vode iz termos boce, koja će je držati toplom oko 4 sata. Zatim možete lako napraviti hranu dodavanjem vode i formule u prahu u sterilizovanu bočicu. Ako je Vaša beba na čvrstoj hrani, jedan od glavnih izazova hranjenja na plaži je izbegavanje peska i šljunka. Postavite bebu na veliki peškir negde u zaklonjenom mestu i dajte joj jednu po jednu stvar.
· Ubediti bebu da spava u novom okruženju nije uvek lako, ali bez uobičajenog spavanja, verovatno će kasnije biti mrzovoljna. Možda će biti voljna da legne nakon hranjenja u hladu suncobrana ili šatora za sunčanje, ili ih možete staviti u kolica da odspavaju. Nosiljka za bebe je odličan način da pomognete bebi da zadrema na plaži. Dobra lagana nosiljka će biti udobnija za nošenje na plaži. Nosilice za bebe takođe su korisne kada idete na plažu i s plaže.
Bebe su pod većim rizikom da se razbole jer njihov imuni sistem nije dovoljno sazreo da se bori protiv nekih bakterija na koje mogu naići u vodi. Najčešći simptomi su dijareja, bol u ušima, osip na koži, kašalj, infekcija i bol u očima. Bebe takođe nisu u stanju da dobro regulišu svoju telesnu temperaturu – još jedan razlog zašto nisu spremne za ulazak u vodu dok ne napune oko 6 meseci. Čak i u toploj vodi, novorođenčad može imati problema sa održavanjem toplote.
Izlaganje suncu je još jedan faktor koji treba uzeti u obzir kada se spremate da odvedete bebu u vodu. Obavezno ih namažite kremom za sunčanje i neka nose šešir sa širokim obodom ili sunčane naočare kako biste zaštitili oči. Zato se opustite i uživajte u vremenu sa svojom bebom na moru. Ona neće znati razliku da li ste na mesecu ili na moru, jer je najvažnije da se uz Vas osećaju sigurno.
Međutim, ono što bih svakako savetovala je da je bez obzira da li vaša beba ima 6 ili 12 meseci, ili čak i starija, nikada je ne gurajte u more ako počne plakati unapred. Neka im se oči i uši naviknu na novo okruženje. Najlakše bi bilo da ih uronite u more dok plaču, ali na taj način rizikujete da izazovete strah od vode.
Rezime: U kojem uzrastu možete voditi bebu na plažu?
Odgovor je zaista bilo kog uzrasta, ali postoje stvari koje treba razmotriti u svakom uzrastu pre nego što to učinite. Najvažnije je da se pre odlaska pobrinite da se osećate ugodno i samopouzdano. Dan na plaži sa Vašom bebom može biti zabavan i opuštajući način da se povežete. Imajte na umu sigurnost bebe u svakom trenutku i sigurno ćete doživeti prekrasno iskustvo.
Dr. Marija Paunović-Stojiljković,
specijalista pedijatrije
U Pedijatrijskoj ordinaciji Aja Medika u ponedeljak 24. juna od 19 sati održaće se slobodna radionica za mame sa temom „Beba i more“. Mame koje bi došle na konsultacije mogu da se prijave zbog ogranečenog broja mesta (064/4045144).
![](/wp-content/uploads/2022/12/Aja-Medika-naslovna-lokacija.jpg)
www.ajamedika.rs
Romanijska 20 , Niš |
060 4045144 |
ajamedika018@gmail.com |
Zapratite ovu Pedijatrijsku ordinaciju na FACEBOOK-u.
Dragi čitaoci, ako želite da budete u toku i saznate prvi najnovije vesti iz Niša, preuzmite aplikaciju Niške Vesti za Android ili iPhone.