Uvođenje SOS telefona u cilju borbe protiv nasilja nad ženama

U okviru predstavljanja Konvencije Saveta Evrope o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama, kao i nasilja u porodici, danas je predstavljena ozbiljna potreba za uvođenjem SOS telefonske linije, preko koje bi zlostavljane žene mogle da potraže pomoć.
Žene koje se suočavaju sa nasiljem u porodici mogle bi da razgovaraju preko tog SOS telefona onoliko puta koliko im je potrebno, pre nego steknu hrabrost da se obrate nadležnim institucijama i zaustave nasilje koje trpe.
Predsednica Udruženja Romkinja „Osvit“ Ana Saćipović objašnjava dokle je stigao projekat uvođenja SOS telefona u Nišu: „Danas samo nastavljamo ono što radimo svakodnevno. Volela bih kada bi ovakva zainteresovanost medija i građana Niša, ali i Srbije ostala ovakva jer bismo tek tada mogli u skorije vreme da vidimo rezultate. Kampanja Potpisujem.rs, odnosno Primenjujem.rs jeste način da vršimo pritisak na državu i lokalnu samoupravu da primenjuje Konvenciju Saveta Evrope, koja je najsveobuhvatniji dokument o zaštiti žena u borbi protiv nasilja“.
Pred sam završetak kampanje „16 dana aktivizma u borbi protiv nasilja nad ženama“, Ana Saćipović navodi da taj vremenski period nikako nije dovoljan da se nešto bitno promeni. Ona ističe da bi da ta kampanja trebalo traje tokom čitave godine, jer će jedino tako moći da se učini nešto zaustavljanju nasilja nad ženama.
„SOS telefon na romskom i srpskom jeziku će u martu 2015. godine proslaviti 10 godina rada, ali sam broj žena koje zovu ovaj telefon govori da je ovo problem na kome ćemo još jako dugo raditi“, navodi predsednica Udruženja Romkinja „Osvit“. Nažalost, o nasilju u porodici se govori tek onda kada se nasilje dogodi, što je veliki problem.
Predsednica Komisije za rodnu ravnopravnost Dragana Stojanović Krstić navodi da veliki broj žena koje su žrtve nasilja u porodici odustanu od podizanja tužbe, ali da Grad i intitucije moraju da im podignu svest o tome da one nisu krive za nasilje koje trpe, već da moraju da se bore za svoja prava i sigurnost.
„Neophodno je da se promene određeni programi u našem obrazovanju, da se radi što više na prevenciji. Ono što mi kao lokalna samouprava možemo da radimo upravo je taj edukativni rad u osnovnim i srednjim školama. Mnoge naše ustanove već primenjuju slične programe, a ono što je još važnije je uvođenje nekih novih vidova socijalne zaštite, koji će se finansirati iz gradskog budžeta„, objašnjava Dragana Stojanović Krstić.
Ona ističe da je Komisija za rodnu ravnopravnost prepoznala potrebu za uvođenjem SOS telefona, koji bi se finansirao od gradskih sredstava, ali da, nažalost, moraju još mnogo da se zalažu i lobiraju kod donosilaca odluka da se ova inicijativa realizuje. „Znamo da su veliki problem su sredstava, ali ukoliko postoji dobra volja, sredstva će se pronaći„, istiće predsednica Komisije za rodnu ravnopravnost.
Ovom prilikom su i Policijska uprava u Nišu i gradska odbornica Nadica Ivković podržali inicijativu uvođenja SOS telefona. Odbornica Ivković je istakla da će učini sve što je u njenoj moći da se ova ideja sprovede u delo u bliskoj budućnosti.