Društvo

26 godina sećanja i bola za mnoge porodice: Parastosom i polaganjem venaca obeležena godišnjica NATO bombardovanja

Danas se navršava ravno 26 godina kada je počela NATO agresija na Saveznu Republiku Jugoslaviju i Dana sećanja na žrtve bombardovanja, održan je parastos i polaganje venaca u Spomen-kapeli žrtvama ratova i na Spomeniku žrtvama NATO agresije na keju kraj Nišave.

Počast palim žrtvama odali su predstavnici Skupštine Grada, Grada Niša, gradskih opština, državnih institucija, vojske, policije, udruženja građana i boračkih udruženja a vence su položili i članovi porodica stradalih i građani Niša.

Vence je u ime Grada Niša položio zamenik gradonačelnika Luka Gašević.

„Ovo je jako tužan dan za celu zemlju. Za 78 dana bombardovanja, grad Niš je čak bombardovan 40 puta sa preko 300 projektila, 56 naših sugrađana je poginulo, što u Nišu, što na Kosovu i Metohiji. Zato smo danas ovde, da odamo pomen našim poginulim sugrađanima. Ovaj dan se ne sme nikad zaboraviti”, naveo je Luka Gašević.

Predsednik Skupštine grada Niša prof. dr Igor Novaković ističe da je baš na današnji dana potrebno pozvati na mir, toleranciju i međusobno uvažavanje mišljenja.

„Kao da je juče bilo. Sećam se svakog trenutka bombardovanja – Šumatovačke, pa ovog mosta ovde. Žao mi je što smo kratkog pamćenja i što smo sve zaboravili i taj strah, koji je vladao ulicama grada i diljem naše zemlje. Žao mi je svih onih ljudi koje smo zaboravili i setimo ih se jedan dan u godini. Žao mi je svih onih ljudi, koji su, boreći se za našu otadžbinu dali živote, a kojih se isto setimo na komemoracijama”, poručio je Novaković.

Povodom godišnjice održani su i programi u Domu vojske a venci i parastos biće organizovani i u Hramu Vasilija Ostroškog, gde je lane postavljena Spomen-kripta.

ISTORIJA

NATO je 24. marta 1999. godine u 19:45 časova počeo vazdušne napade na vojne ciljeve u SRJ, da bi se kasnije vazdušni udari proširili i na privredne i civilne objekte, prema procenama različitih izvora, poginulo oko 2.500 civila i oko 1.000 vojnika i policajaca.

U bombardovanju, koje je trajalo 78 dana, teško su oštećeni infrastruktura, privredni objekti, zdravstvene ustanove, medijske kuće, spomenici kulture i vojni objekti.

Foto: Niške Vesti/ Vodeničarski

Napadi na Jugoslaviju počeli su 24. marta 1999. na osnovu naređenja tadašnjeg generalnog sekretara NATO Havijera Solane, a Vlada SRJ je iste noći proglasila ratno stanje.

Akcija NATO usledila je posle neuspešnih pregovora o rešenju krize na Kosovu u Rambujeu i Parizu, februara i marta 1999. godine.

Bombardovanje Jugoslavije okončano je 10. juna, usvajanjem Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti UN.

Dan ranije, predstavnici Vojske Jugoslavije (VJ) i NATO potpisali su u Kumanovu Vojno-tehnički sporazum, kojim je precizirano povlačenje snaga VJ sa Kosova i ulazak u pokrajinu medjunarodnih vojnih trupa što se dogodilo već 12. juna.

Procene štete koju je imala SRJ kreću se od 30 do 100 milijardi američkih dolara.

Konačan broj izgubljenih života zvanično nije usaglašen. Prema nekim procenama ubijeno je između 1.300 i  4000 osoba, istovremeno procenjuje se da je ranjeno više od 12.000 lica.

Tokom rata sa Kosova i Metohije je izbeglo nekoliko stotina hiljada Albanaca. Sa vojskom i policijom u centralnu Srbiju je izbeglo više od 200.000 kosmetskih Srba i drugih nealbanaca.

Nakon ovog i drugih ratova tokom raspada Jugoslavije, Srbija je postala zemlja sa najvećim brojem izbeglica i interno raseljenih lica u Evropi.

@niskevesti.rs Grad Niš je bombardovan 40 puta sa preko 300 projektila a 56 Nišlija je poginulo: Parastosom i polaganjem venaca obeležena godišnjica NATO bombardovanja #godisnjica #bombardovanje #Niš #nišlije #secanje ♬ original sound – Niške Vesti

 

Dragi čitaoci, ako želite da budete u toku i saznate prvi najnovije vesti iz Niša, preuzmite aplikaciju Niške Vesti za Android ili iPhone.

Povezane vesti

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Back to top button

Ne možete kopirati sadržaj!